US Open 18′: Какво се случи на женския финал през погледа на TennisKafe.com

US Open 18': Какво се случи на женския финал през погледа на TennisKafe.com

Казусът със Серина Уилямс от снощи е относително прост и съм изключително разочарован, че продължава да бъде обект на внимание вместо да се отдаде заслуженото на великолепната игра на Наоми Осака. Правилата са създадени, за да се спазват, а фактите са следните:

  1. Очевидно подсказване от Патрик Муратуглу – камерите нагледно уловиха момента, в който треньорът на Уилямс й показа да влезе навътре в корта и да излиза на мрежата. Дори да не го е видяла, това не значи, че не би следвало да има санкция – тоест вербално предупреждение от съдията на стола. Още повече, че точно след този момент американката започна да атакува мрежата и тонусът в играта й видимо се повиши…
  2. Счупена ракета след пробива на Осака – Серина, видимо бясна от двете двойни грешки, които направи в този гейм, разби ракетата си в земята. Вече всички играчи получават предупреждения за счупена ракета по време на мач. След като беше второ в двубоя, Карлос Рамос напълно заслужено присъди служебна точка на Осака.
  3. Тирадата на Уилямс – в правилника ясно e записано, че всяко изказване, съдържащо унизителна или пренебрежителна оценка спрямо съдията, се счита за нарушение. “Лъжец” и “крадец” определено попадат в тази категория, така че решението на Рамос още веднъж бе напълно правилно.

Наистина разочароващо е, че безспорно голяма шампионка като Уилямс така и не се научи да се държи според етикета на играта. Мнозина търсят обяснение за поведението й в скорошното раждане и хормоните, но нека да си припомним изблиците й в миналото на същия турнир. През 2009-а срещу Ким Клайстерс, след отсъждане за грешка на краката при сервис, американката отиде до лайнсмена и й заяви, че ще й “навре топката в гърлото”. Последва служебна точка и мач за белгийката, тъй като резултатът в този момент бе 6-4 6-5 15-40 (на сервис на Серина).

През 2011 историята се повтори във финала срещу Саманта Стоусър, когато обект на гнева на Уилямс бе Eва Асдераки. Тогава американката отново изоставаше с 2-6 и по време на първия гейм от втория сет извика мощно “Come on!” още преди топката да е преминала мрежата след изпълнение на форхенд. Точката справедливо бе присъдена на Стоусър, а последвалата разправия с Асдераки също не бе никак лицеприятна.

Още по-неприятно е, че вместо да се извини за този цирк, който се разигра, Уилямс отново използва ситуацията, за да наблегне върху съществуващия според нея двоен стандарт в тениса и неравноправието на жените. Обвиненията в имагинерен сексизъм, разбира се, веднага бяха подкрепени и от Били Джийн Кинг и Виктория Азаренка. Удобно се забравя, че Джон Макенроу например бе дисквалифициран от Australian Open заради подобни прояви, а Рафаел Надал редовно получаваше предупреждения за подсказванията на чичо си Тони. Отделно от това, аз поне не се сещам за случай, при който мъж да е отправил криминални обвинения към съдия на стола и да го е нарекъл “крадец” и “лъжец”. Дори проявите на Ник Кирьос изглеждат като безобидни и джентълменски на фона на случилото се снощи.

И най-накрая няколко думи за Осака. Със сигурност е неприятно за нея, че първата й титла от Големия Шлем дойде по този начин. Японката видимо бе повлияна от цялата драма, което ясно си личеше по време на церемонията по награждаването.

Още след турнира в Индиън Уелс бях на мнение, че Наоми може да е следващото голямо име в женския тенис. Осака притежава нещо, с което разполагат малцина в WTA – изключително постоянен, мощен и вариативен сервис. Спомнете си само как японката спаси 13 точки за пробив от общо 13 възможности срещу Мадисън Кийс, разчитайки именно на началния си удар в повечето случаи. Когато Arthur Ashe Stadium снощи се бе превърнал в зверилник и Наоми сервираше за мача под монументално напрежение, тя отново се облегна именно на това оръжие и довърши започнатото с три бомбастични сервиса.

Мощта й от дъното на корта е невероятна, а движението по корта – безупречно. Освен атлетичност, притежава и азиатско спокойствие, което е от огромна значение. Често пъти виждаме как тенисистките не могат да сдържат емоциите си и това им коства мачове, но при Осака подобно нещо за момента не се наблюдава – дори когато събитията се развиват негативно за нея.

Може би това, че няма да бъде в центъра на вниманието през следващите няколко дни, ще й помогне и ще я опази от целия шум, който обичайно се създава около шампионите в турнири от Големия Шлем. Особено когато са на 20 години и току-що са завоювали първата си титла. Едно е сигурно – очакват ни много интересни години в женския тенис!

Борис Стрижлев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH