Вандевеге триумфира в непредсказуем мач с Бушар, Кузнецова ще играе с Павлюченкова

Australian Open, III кръг

Южени Бушар – Коко Вандевеге 4-6 6-3 5-7

Коко Вандевеге продължава успешния си поход в Мелбърн, след като премина и през Южени Бушар с 6-4 3-6 7-5. Победителката трябваше да се справи с игрова криза към средата на мача, но след втория сет спря толкова да търси печелившите удари и се постара да остане в разиграванията, а тази смяна в тактиката й помогна да продължи напред.

През по-голямата част от мача двете бяха много равностойни и рядко някоя от тях доминираше в по-големи периоди, като до последно държаха зрителите под напрежение.

В първите няколко гейма на мача сервиращите рядко даваха повече от точка на съперника, а американката изравни за 3-3, давайки първи сигнали, че трупа все повече увереност. В следващата част опонентката й пропусна да материализира гймбола си след непредизвикана грешка от форхенд и се стигна до дюс. Вандевеге взе предимство, а на брейкбола Бушар направи двойна грешка.

В следващите два случая, когато световната №35 подаваше, тя не остави никакъв шанс на опонентката си и регистрира два поредни сервис гейма на нула за крайното 6-4 в сета.

Едва ли обаче и за момент си е помислила, че толкова лесно ще се добере до място в четвърти кръг. Още във втория гейм след почивката Коко трябваше да спасява точка за пробив, след като при 30-30 направи двойна грешка. Америанката обаче не успа да се справи и направи втора двойна грешка и изостана 0-2.

В следващия гейм Вандевеге бе много близо до рибрейка и достигна до точка за връщане на пробива, но непредизвикана грешка от бекхенд я лиши от възможността да навакса пасива си. До края на сета тя така и не позволи на Южени да стигне до нов брейкбол, така че само можеше да съжалява това, че не стартира достатъчно концентрирано – 3-6.

Вдъхновена от изравняването, Бушар се освободи от напрежението и още в първия гейм дръпна 40-0. Опонентката й пробва да неутрализира първата опасност, излизайки на мрежата, но бе наказана от ефирен пасинг шот.

Канадката направи втория си ас от началото на срещата в ключов момент при 30-30, а на геймбола Вандевеге потърси развръзката от бекхенд по диагонала, но не намери очертанията – 2-0. Бушар продължи да показва самочувствие, докато непредизвиканите грешки на американката вече наброяваха 24 от началото – 3-1.

Коко почна да изпуска и нервите си на моменти и не възнамеряваше да смени тактиката, търсейки печеливши удари, въпреки че в по-дългите разигравания Бушар показа склоннст също да бърка – 4-2. Американката все пак докчака своя момент и върна брейка за 4-4, както и интригата в двубоя.

В епичен маратонски девети гейм Вандевеге неутрализира 4 скрити мачбола, за да постави накрая опонентката си в позиция да сервира за оставане в срещата, но Южени се справи със задачата експресно – 5-5.

В дванадесетия гейм Бушар заложи на изпитания метод и сервираше на бекхенда на съперничката си, която показа слабост в тези случаи от самото начало. Вандевеге обаче се добра до мачбол и сложи точка на спора с бекхенд уинър по диагонала.

Победителката чака изхода от двубоя Анджелик Кербер – Кристина Плишкова

Същевременно основната схема напусна Елина Свитолина, която бе победена от Анастасия Павлюченкова 5-7 6-5 3-6. Победителката ще играе срещу Светлана Кузнецова, която в маратонски мач, продължил 3 часа и 36 минути, победи Йелена Янкович 6-4 5-7 9-7.