Азаренка премина първия кръг в Аделаида, Контавейт отпадна

Adelaide International 1, първи кръг

Виктория Азаренка – Анхелина Калинина 7-6(9), 7-6(5)

Анет Контавейт – Кинуен Джън 1-6, 6-4, 6-7(9)

Виктория Азаренка започна участието си на WTA 500 турнира в Аделаида с драматична победа над Анхелина Калинина. Двукратната шампионка на Australian Open изоставаше с 1-5 в първия сет, а във втория пропиля аванс от 3-0, но в крайна сметка триумфира над световната №39 след два тайбрека.

Мачът започна отлично за Калинина, която се движеше много по-добре по корта, а добре разчетените ѝ излизания на мрежата ѝ донесоха сериозно предимство пред нейната опонентка в началната фаза на двубоя. Украинката проби на два пъти за 5-1 и сетът изглеждаше решен, но Азаренка бе на друго мнение. Белорускинята повиши значително качеството на атаките си, като в същото време заигра много по-солидно на ретур.

Азаренка спаси сетбол, след което върна и втория пробив и възстанови равенството при 5-5. В дванадесетия гейм Калинина имаше още един шанс да затвори сета, но бившата №1 отново избегна опасността. В последвалия тайбрек Азаренка отрази още три сетпойнта, преди в крайна сметка да успее да се наложи със 7-6(9).

Началото на втората част бе много по-добро за Азаренка, която спаси две поредни точки за пробив, след което реализира ранен брейк и натрупа аванс от 3-0. Впоследствие обаче Калинина възстанови равенството, а при 5-6 спаси два мачпойнта и така се стигна до нов тайбрек. Пред Азаренка се откриха три поредни възможности за спечелването на мача, но първите два бяха отразени след воле на мрежата от страна на Калинина, последвано от непредизвикана грешка на белорускинята. Бившата №1 обаче не допусна изравняване на резултата и след отлична атака с форхенд по диагонала оформи крайното 7-6(9), 7-6(5) след 2 часа и 37 минути игра.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Кинуен Джън, която елиминира Анет Контавейт след драматична битка в първия мач за деня. На китайката ѝ се наложи да спасява мачбол при 6-7 в тайбрека на заключителния сет, но въпреки това успя да елиминира шестата поставена.