Винъс отново не загуби сет, Павлюченкова спря Кузнецова

Australian Open, осминафинали
Винъс Уилямс – Мона Бартел 6-3 7-5
Анастасия Павлюченкова – Светлана Кузнецова 6-3 6-3

Винъс Уилямс сложи край на серията от шест поредни победи в Мелбърн на квалификантката Мона Бартел и се класира на четвъртфиналите на Australian Open без загубен сет след успех с 6-3 7-5. „Тя игра много добре и доста топки се връщаха обратно в полето ми, така че трябваше да покажа най-добрия си тенис“, коментира бившата №1 в света.

И двете тенисистки не бяха докрай стабилни в подаванията си в откриващия сет, но 36-годишната американка по-успешно изостряше играта и завърши с 11 уинъра срещу едва 4 за Бартел. Уилямс проби за 2-0 и поведе с 3-1, след което последва луда серия от четири поредни пробива, от които ветеранката се измъкна с аванс от 5-3 и затвори частта на свой сервис с 6-3.

Вторият сет вървеше доста по-рутинно, като Винъс пропусна един брейкбол в първия гейм, но нататък сервиращите доминираха чак до 5-5 гейма. Тогава Уилямс натисна и стигна до 0-40 на сервиса на Бартел, а при втория брейкбол ликуваше след форхенд уинър в дъното на корта. Винъс нямаше проблеми да затвори мача на свой сервис и продължава на четвъртфинал срещу Анастасия Павлюченкова, която взе руското дерби със Светлана Кузнецова с 6-3 6-3.

Този успех маркира първото достигане на Павлюченкова до четвъртфиналите на Australian Open, но и означава, че тя вече е успяла поне веднъж да се класира за тази фаза на всеки един от турнирите от Големия шлем. Световната №27 потегли страхотно с пробив за 2-0 и запази високото темпо, за да го дублира за 5-1. Кузнецова уби малко инерцията на съперничката си и намали до 3-5, но в крайна сметка предаде сета с 3-6.

Павлюченкова удари в първия гейм след почивката, а Кузнецова намери сили за рибрейк за 3-3, само че загуби следващите три гейма и напусна турнира.