WADA: Атаките идват от Русия

WADA: Атаките идват от Русия

Документите, които бяха публикувани на сайта Fancy Bear, показват, че Серина Уилямс е използвала преднизон, преднизолон, метилпреднизон, хидроморфон и оксикодон в периода 2010-2015.

Хидроморфонът е лекарствен препарат, който спада към групата на опиоидните аналгетици. Той е производно на морфина, но притежава по-кратка продължителност на действие. Използва се в медицина за обезболяване и като антитусивен препарат (препарат за потискане на кашлицата).

Винъс, която е приемала преднизон, преднизолон и формотерол заяви, че е „разочарована“ от публикуването на данните й.

„Бях разочарована, когато научих, че личните ми медицински данни са попаднали в ръцете на хакери и са публикувани без мое разрешение. Винаги съм спазвала правилата на антидопинговата програма в тениса. Искала съм и съм получавала разрешение да използвам препарати за терапевтични цели по изключение. Това разрешение се дава от анонимна независима комисия от лекари и се одобрява по законите на медицината. Аз съм една от най-големите поддържнички на чистотата в професионалния спорт и винаги много дисциплинирано съм спазвала указанията“, коментира Винъс Уилямс.

От WADA заявиха, че хакерите са използвали акаунт на Международния олимпийски комитет, създаден за олимпийските игри в Рио, за да разбият базата данни ADAMS на Световната антидопингова агенция.

Нейният генерален директор Оливие Нигли изрази дълбокото си съжаление за случилото се и заяви, че „много добре съзнава заплахата, която хакерската атака представлява за спортистите, чиято поверителна информация се разкрива чрез този престъпен акт“.

„WADA осъжда тези текущи кибератаки, които се извършват в опит да се подкопае агенцията и глобалната система за борба с допинга. Иформирали сме съответните органи, че тези атаки идват от Русия. Нека да се знае, че тези престъпни деяния са до голяма степен да компрометират усилията на световната антидопингова общност за възстановяване на доверието в Русия след разкритията на независимия доклад „Макларън“.

Атаката повдига тревожни въпроси за личните права на спортистите, както и за нивото на сигурност в WADA. От агенцията твърдят, че се предприемат всички мерки да се предотврати изтичането на нова информация от досиетата на атлетите.

Няколко отговорни фигури твърдят пред английския „Гардиън“, че това не е само отмъщение към WADA за унищожителния доклад как руското правителство е прикривало допинг скандалите по време на Зимните игри в Сочи през 2014 г., но и опит от руските власти да убедят собствения си народ, че проблемите в тяхната страна са също толкова сериозни навсякъде по света.

Някои от най-големите критики дойдоха от Травис Тайгарт, ръководител на USADA, който нарече кибератаките „страхливи и жалки“ и подчерта, че спортистите, чиито имена се споменават, не са направили нищо нередно.

„Немислимо е хакери с незаконно придобита поверителна медицинска информация да се опитват да натопят спортисти, за да изглежда така сякаш са направили нещо нередно“, каза той. „Но те не са. В действителност, във всеки от случаите съответният спортист е действал по общите правила за получаване на разрешение за ползване на необходимите медикаменти. Това, което правят хакерите, е страхливо и жалко. Време е цялата международна общност да се изправи и да осъди тази кибератака срещу спорта и правата на спортистите.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH