Президентът на WTA Стив Саймън е готов да преустанови бизнеса на Женската тенис асоциация с Китай заради случващото се с Пен Шуай, която продължава да бъде неоткриваема по всякакви възможни комуникационни канали.
В четвъртък вечер CNN посвети обширен материал на случая, като в момента на стартирането му телевизията бе спряна от излъчване на територията на Китай – поредното доказателство за тежката цензура в най-многолюдната страна.
„Готови сме да прекратим бизнеса си и да се справим с всички усложнения, които биха произтекли от това решение. Защото това определено е нещо по-голямо от бизнеса. Жените трябва да бъдат уважавани и да не бъдат цензурирани“ – коментира Саймън пред CNN.
Той настоява за реална връзка с бившата №1 при двойките, както и за детайлно разследване на обвиненията за сексуален тормоз, които Шуай отправи към бившия вицепрезидент на страната Жан Гаоли.
Именно публикацията на тенисистката на 2 ноември в китайската социална мрежа Weibo доведе до изчезването ѝ първо от контролирания от правителството в Китай интернет, а впоследствие и на самата нея. Вече над две седмици всякакви опити за връзка с Шуай нямат никакъв отговор. От Китайската тенис федерация са казали на Саймън, че тенисистката е в безопасност в Пекин, а впоследствие местната правителствена медия публикува имейл, за който се твърди, че е от Шуай до Стив Саймън. В него тя уверява, че е добре и настоява да не се публикуват новини за нея без знанието ѝ.
Президентът на WTA реагира моментално, като се усъмни в това, че писмото е написано от тенисистката и отново настоя за истинска връзка с нея. „Дали е била принудена да го напише или някой го е написал вместо нея, не знаем. Към този момент няма никакво потвърждение и няма да сме сигурни преди да получим възможност да говорим с нея.“
„Опитахме да се свържем с нея на всеки телефонен номер и имейл адрес, както и други форми за контакт. Има много дигитални начини за контакт с хората в днешни дни, ние ги използваме и до момента нямаме отговор“ – казва Саймън. Няма контакт и с близките на тенисистката.

Тенисът в Китай добива все по-голяма популярност в последните двайсетина години, а успехите конкретно в женския тенис са налице. През 2011-а на Ролан Гарос Ли На се превърна в първата азиатка с титла от Големия шлем, след което спечели и Australian Open 2014. Популярността доведе и до огромен финансов ангажимент от китайската държава към тениса. Към момента голяма част от приходите на WTA идват именно от Китай. През следващата година в страната има насрочени 10 турнира от най-високото ниво. Сред тях са и Финалите на WTA, които през 2018-а бяха преместени от Сингапур в Шънджън с десетгодишен договор, правещ ги най-скъпоплатения турнир в историята. Още тогава Саймън обяви, че става дума за сума от 1 милиард долара, която да влезе под различни форми в WTA.
„На кръстопът сме в нашите отношения с Китай, няма съмнение. Това е тъжно, защото имаме невероятни връзки там, развихме чудесни програми, с които много млади играчи получават възможност да се запознаят с играта и да се превърнат в следващите Ли На и Пен Шуай. Прекалено често в съвременния свят оставяме бизнеса, политиката и парите да диктуват кое е правилно и кое не. Трябва като свят да започнем да взимаме решения, които са основани на това кое е правилно и кое не.“
„We won’t be comfortable until we have a chance to speak with her directly.“
— OutFrontCNN (@OutFrontCNN) November 19, 2021
The head of the Women’s Tennis Association has cast doubt on an email claiming to be from Chinese tennis star Peng Shuai, saying it only raises further concerns for her safety. https://t.co/gZVVzz7mth pic.twitter.com/13aEBVr78k
Случващото се предизвика огромна вълна от подкрепа в света на тениса. Поредното голямо име, което изрази притеснението си, бе Серина Уилямс. „Съкрушена и шокирана съм да чуя новините за моята колежка Пен Шуай. Надявам се да е в безопасност и да бъде открита възможно най-скоро. Това трябва да бъде разследвано и не трябва да мълчим“ – написа 23-кратната шампионка от Големия шлем.
I am devastated and shocked to hear about the news of my peer, Peng Shuai. I hope she is safe and found as soon as possible. This must be investigated and we must not stay silent. Sending love to her and her family during this incredibly difficult time. #whereispengshuai pic.twitter.com/GZG3zLTSC6
— Serena Williams (@serenawilliams) November 18, 2021
Въпросът става все по-политически и може да повлияе на предстоящите зимни Олимпийски игри в Пекин, които започват след по-малко от три месеца. Вече се появиха много призиви за бойкот. Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че това е „нещо, което обмисляме“.
В същото време от Международния олимпийски комитет не коментират темата и настояват за „тиха дипломация“. Говорителят на китайското министерство на външните работи Жао Лиян заяви, че обвиненията на Пен не са дипломатически въпрос.