Ясни са номинациите за годишните награди на WTA

След като ATP и WTA Туровете приключиха, идва време за преглед на сезона и връчване на награди за тези, които са впечатлили най-много през 2022 година.

WTA обяви кои са номинираните за отличията в категориите „Състезателка на годината“, „Двойка на годината“, „Най-подобрила се тенисистка“, „Дебютантка на годината“ и „Завръщане на годината“.

Определянето на победителките е в ръцете на членовете на международните тенис медии.

Състезателка на годината:

1. Ига Швьонтек

– Завърши годината като №1 за пръв път в кариерата си.
    – Спечели Ролан Гарос, US Open и още шест трофея, включително четири на ниво WTA 1000, превръщайки се в първата тенисистка с повече от 10 хиляди точки за сезон то Серина Уилямс през 2015.
    – Между февруари и юни бе в серия от 37 победи – най-дългата от 1990 насам. Завърши с общо 67 успеха – най-много от Серина през 2013.
  2. Онс Жабур

– Първата африканска тенисистка в Open ерата, стигнала финал на турнир от Големия шлем, направи го на Уимбълдън и на US Open.
    – Спечели титлите в Мадрид и Берлин.
    – Стигна до рекордния си ранкинг №2 през юни, като междувременно се превърна в първата арабска или северноафриканска тенисистка, влязла в топ 5.
  3. Коко Гоф

– На Ролан Гарос се превърна в първата американска тийнейджърка, стигнала до финал на „мейджър“ от Серина през 2001 на US Open.
    – Проби в топ 10 след четвъртфинала си на US Open, най-младата дебютантка в десятката от 2006 година
    – Дебютира на WTA Finals на сингъл и двойки
  4. Джесика Пегула

– Спечели най-голямата титла в кариерата си в Гуадалахара – WTA 1000 турнир.
    – Игра финал в Мадрид и се класира на поне четвъртфинал на седем други турнира, включително Australian Open, Ролан Гарос и US Open
    – Дебютира в топ 10 на 6 юни и на WTA Finals в края на сезона
  5. Каролин Гарсия

– Върна си формата във втората половина на годината, стигайки до най-големия трофей в кариерата си – този от Финалите във Форт Уърт
    – Спечели още три турнира – Бад Хомбург, Варшава и Синсинати (като квалификантка). Единствената тенисистка, която е триумфирала на три настилки през 2022
    – Записа най-доброто си „мейджър“ представяне с полуфиналите в Ню Йорк
    – Завърши годината като №4, след като я започна извън топ 70
  6. Елена Рибакина

– Спечели първа титла от Големия шлем на Уимбълдън, след като победи Андрееску, Жабур и Халеп
    – Първата казахстанка с титла от Шлема и най-младата шампионка на Уимбълдън от Квитова през 2011
    – Игра финал в Аделаида и в Портороз

При тандемите на сезона на преден план отново излизат Барбора Крейчикова и Катерина Синякова, които триумфираха на Australian Open, Уимбълдън и US Open, стигайки до общо шест трофея от Шлема като отбор.

Кудерметова и Мертенс ги победиха на финала във Форт Уърт, след като бяха започнали сезона с 11 победи в 12 срещи – единственото поражение бе на полуфиналите в Мелбърн.

Гоф и Пегула стигнаха до финала на Ролан Гарос, а през август Коко се превърна във втората най-млада жена, стигнала до първото място при двойките.

Дабровски и Олмос спечелиха WTA 1000 трофея в Мадрид, а Остапенко и Киченок триумфираха в Бирмингам и Синсинати.

Интересни са и имената в категорията „Най-подобрила се състезателка за годината„.

Вероника Кудерметова игра три финала в първата половина на сезона, демонстрира постоянство и дебютира в топ 10 на 24 октомври. Беатрис Хадад Мая спечели две поредни титли на трева – в Нотингам и Бирмингам, след което проби в топ 20 след финала в Торонто през август.

Екатерина Александрова спечели трофеите в Хертогенбош и Сеул, а Людмила Самсонова впечатли с 13 поредни победи за крайния успех във Вашингтон и Кливлънд. Добави към сметката си и титлата в Токио, за да се изкачи до 19-ото място.

Айла Томлянович стигна до последните осем тенисистки на Уимбълдън и игра още пет четвътфинала през сезона – включително на US Open и в Синсинати. Успя да се върне в топ 50 и да завърши като №33.

Ново име на сезона:

Джън Кинвен се изкачи с близо 100 позиции след финала си в Токио. Победи Халеп на Ролан Гарос и стигна полуфинала на WTA 250 турнира в Мелбърн.

Линда Фрухвиртова вдигна първия си трофей в Ченай и на 17 години е най-младата шампионка в Тура този сезон. Записа първа топ 20 победа срещу Виктория Азаренка в Маями.

Жул Нимайер игра първи „мейджър“ четвъртфинал на Уимбълдън, след като победи №3 Анет Контавейт въ втория кръг. Стигна до четвърти кръг и на US Open.

Маяр Шериф победи №7 Сакари на финала в Парма и завърши сезона в топ 50, а Хариет Дарт проби в топ 100 с четвъртфинала си в Индиън Уелс. Лаура Пигоси влезе сред първите 100, след като през април бе №212.

Дария Савил, Татяна Мария, Серина Уилямс и Дона Векич се претендентките за „Завръщане на сезона„.

Върховият момент в „лебедовата песен“ на Серина бе победата над Контавейт в Ню Йорк, докато Векич може да се похвали с два топ 10 успеха на път към финала в Сан Диего. Савил пропусна почти цялата минала година заради контузия и бе изпаднала извън топ 400, но стигна до полуфинал във Вашингтон и финал в Гранби. Мария се завърна като майка на две деца и спечели втората титла в кариерата си в Богота, влизайки в турнира като квалификант. Може да се похвали и с полуфинал от Уимбълдън.

За треньор на годината се борят Дейвид Уит (Пегула), Томаш Викторовски (Швьонтек), Карлос Мартинес (Касаткина), Исам Желали (Жабур), Бертранд Перет (Гарсия), дуото Кори Гоф/Диего Мояно (Гоф), Том Хил (Сакари) и Рафаел Пачиарони (Хадад Мая).