8 години по-късно Пер отново е на Мастърс четвъртфинал, без проблеми за Зверев

Western & Southern Open, трети кръг

Беноа Пер – Джон Иснър 7-6(1), 6-7(2), 6-1

8 години след единственото си до този момент участие на четвъртфинал на ниво Мастърс 1000, Беноа Пер отново е в топ 8 на турнир от тази категория. Французинът постигна това след нов впечатляващ успех – 7-6(1), 6-7(2), 6-1 над намиращия се в отлична форма Джон Иснър.

В Рим през 2013-а бе единственият четвъртфинал за Пер на това ниво, а сега той достига до този резултат след победи над Миомир Кецманович и Денис Шаповалов в предишните два кръга.

Пер изигра още един двубой на високо ниво и така продължава великолепното си завръщане сред най-добрите след много трудните месеци в края на 2020-а и началото на 2021-а.

До началото на юли французинът имаше само 2 победи през сезона, но оттогава вече има 10. Световният №50 игра много стабилно на първи сервис, като реализира общо 16 аса, макар и в същото време да направи цели 20 двойни грешки. Въпреки тях Пер допусна едва един пробив в целия мач, като в същото време успя на четири пъти да пробие американеца.

Мачът започна с пробив за Пер, преди Иснър да го върне за 3-3. Стигна се до тайбрек, в който французинът бе безапелационен за 7-1. Във втората част американецът се спаси на няколко пъти, като при 4-5 дори отрази мачбол на собствен сервис. Този път в тайбрека Иснър бе по-прецизен и след 7-2 вкара мача в решителен сет.

В него Пер бе категорично по-добър спрямо съперника си, който определено имаше проблеми с горещината над Синсинати и се движеше трудно по корта.

На четвъртфинал Пер ще срещне четвъртият в схемата Андрей Рубльов, който отстрани Гаел Монфис след 7-6(2), 7-6(5) в мач, в който двата сета бяха коренно различни един от друг.

В първия пробиви нямаше, като руснакът се наложи в дългия гейм. Във втория страстите се разгорещиха, след като Монфис проби за 2-0 в момент, в който каза на съдията Начо Форкадел, че не се чувства добре и иска консултация с лекаря на почивката. Впоследствие французинът повърна извън корта, а дългата пауза не се хареса на Рубльов, което доведе до сериозна дискусия помежду им.

Този пробив се оказа първият от общо шест в целия сет. Монфис водеше с 5-3 преди за трети път световният №7 да върне изоставането си. При 5-4 французинът имаше и сетбол, който пропусна, а в последвалия тайбрек Рубльов отново наложи волята си.

На четвъртфинал е и Александър Зверев. Олимпийският шампион от Токио вече е в серия от осем поредни победи след лесен успех 6-2, 6-3 над Гидо Пеля за малко над час игра.

В топ 8 германецът ще срещне победителя от мача между Каспър Рууд и Диего Шварцман.