Обзор на ден №5 на ATP Cup: България си тръгна с гордо вдигната глава

Шампионски тайбрек изхвърли България от ATP Cup

Dimitrov Lazarov

Тандемът Димитров/Лазаров не успя да повтори подвига срещу Великобритания и срещу опитната двойка на Белгия. Флийген и Жил ги надиграха в драматичен шампионски тайбрек с 3-6 6-4 10-7 и изхвърлиха страната ни от турнира ATP Cup.

При това развитие националите ни остават трети, макар загубата с 1-2 от Белгия да бе единствената, която записаха. В първия ден на ATP Cup поднесоха огромна изненада срещу Великобритания, а след това се справиха и с Молдова. Британците, които се класират директно за финалната осмица, и белгийците имат по-добри показатели от нашия тим, а директната победа над нас от днешните ни противници също оказва ключово влияние.

Днес, в първия двубой от серията, Димитър Кузманов се наложи над втората ракета на белгийците Стив Дарси с 6-0 6-3, но след това Давид Гофен постигна пълен обрат срещу Григор Димитров до 4-6 6-2 6-2, за да върне паритета.

Григор Димитров допусна обрат срещу Гофен във втория мач срещу Белгия

Grigor Dimitrov

Григор Димитров допусна обрат срещу Давид Гофен и пропусна шанса да изпрати България на четвъртфинал на ATP Cup. Световният №11 стигна до успех с 4-6 6-2 6-2, който се оказа решаващ за класирането в групата, тъй като по-късно Димитров и Александър Лазаров допуснаха обрат от Жил и Флийген в решителния мач на двойки – 6-3 4-6 7-10.

И двамата тенисисти не можеха да разчитат особено много на първия си начален удар, но през втория сет това повлия повече на първата ни ракета. Бившият №3 загуби увереност и започна да греши често в разиграванията, като спадът продължи и в решаващата трета част.

По-рано през деня Димитър Кузманов се наложи над Стийв Дарси с 6-0 6-3 и така всичко се реши в мача на двойки.

България загуби и Великобритания стигна до първото място, а Гофен и компания са втори, докато съставът на България отпадна, класирайки се на трета позиция в група C.

Кузманов победи Дарси и поведе България срещу Белгия

Kuzmanov

Димитър Кузманов спечели ключовия мач между вторите ракети на България и Белгия в Група C на ATP Cup. Въпреки че излезе като аутсайдер в мача срещу Стив Дарси, Мико се наложи с 6-0 6-3, като по този начин отборът на съперника остана без шансове да се класира напред в турнира.

Родният представител извлече максимума от колебливата игра на съперника си на старта на първия сет, а после надгради над представянето си и контролираше ситуацията до края. През втората част Кузманов изостана с брейк, но само се мобилизира допълнително, за да върне високото си ниво и да постигне успех.

Кузманов: Изживявам мечтата си. Продължаваме да вярваме и да се борим

dimitar kuzmanov

Димитър Кузманов доказа, че очакванията са едно, но реалността съвсем друга. Втората ни ракета продължи с невероятното си представяне на ATP Cup и победи много по-опитния Стив Дарси, за да поведе България срещу Белгия и да запази шансовете ни за класиране на 1/4-финалите в турнира.

„Изживявам мечтата си всеки ден, както и целият отбор. Ние сме тук и даваме най-доброто от себе си, както видяхте. Борих се от първата до последната точка, без значение от резултата. Дадох всичко от себе си и накрая победих“, каза Мико.

„Чувството и емоцията не може да бъдат описани. Състезанието е различно, защото, както знаете, тенисът е индивидуален спорт и играем сами за себе си. Когато играем за страната си, влагаме още повече страст“.

Флийген: Нямаше какво да губим

Vliegen Gille

Белгийският тандем Йоран Флийген и Сандер Жил надигра Григор Димитров и Александър Лазаров в решителния мач на двойки в серията между Белгия и България от група C на ATP Cup, с което завършиха втори. Те запазиха шансове за класиране на четвъртфиналите, а в същото време изхвърлиха нашия тим от надпреварата. Двамата вярват, че съставът им все още има надежди за продължаване напред.

„Играеш на такава голяма сцена с всички момчета, които те подкрепят от бокса. Наистина нямаш друг избор, освен да продължиш да се бориш и да опиташ на 110% да спечелиш този мач. Мисля, че почувствахме, че може би нямаме какво да губим на този етап, така че просто опитахме да запазим нивото си и да започнем да градим“, каза Йоран Флийген пред ATP.

„Имахме някои шансове в първия сет, както и във втория. Мисля, че бе въпрос на време, преди да пробием и да вземем мача в свои ръце“.

Равносметката: Колко точки спечелиха българите от ATP Cup

bulgaria atp cup

Григор Димитров се наложи над Даниел Еванс и Раду Албот, които се намират съответно под №42 и №46 в подреждането на ATP, и загуби от Давид Гофен. Правилникът на отборната надпревара гласи, че за успех на играч от топ 300 в груповата фаза срещу тенисист, намиращ се от 31-о до 50-о място, носи по 35 точки. Така бившият №3 си осигури 70 точки за ранглистата от тези срещи.

Вижте колко точки взеха Кузманов и Лазаров ТУК.

Магията на Григор Димитров и Димитър Кузманов срещу Белгия (видео)

Kuzmanov 2

Григор Димитров доближи България до първото място в крайното класиране на група C на ATP Cup, след като спечели първия сет срещу Давид Гофен, но не успя да надиграе световния №11 и да изпрати тима си на четвъртфинал срещу Австралия веднага след втория мач в серията.

Това се оказа от голямо значение, защото всичко се реши в мача на двойки между двата състава – Димитров и Александър Лазаров загубиха от Жил и Флийген с 6-3 4-6 7-10 и останаха на трето място в групата за сметка на победителите от Великобритания и втория Белгия.

Въпреки това Димитър Кузманов и Григор Димитров впечатлиха с представянето си. Бекхенд изящество – така бившият №3 приключи първата част с 6-4. Давид Гофен стана жертва не само на този магически уинър, а и на още едно майсторско изпълнение, което помогна на българина да поведе.

Вижте най-добрите точки на първите ни две ракети ТУК.

Всеки край е ново начало: България напуска гордо Сидни (галерия)

Team Bulgaria

Няколко точки разделиха България от четвъртфиналите на ATP Cup, но емоциите, които съпреживяхме с отбора няма да бъдат забравени лесно. Победата над фаворитите Великобритания накара целия свят да говори за Алекс Лазаров, Димитър Кузманов записа първите си две ATP победи, докато Григор Димитров се прояви като истински лидер на и извън корта.

Българският отбор се представи достойно благодарение не само на собствените си усилия, но и на огромната подкрепа, която получи в Австралия. В тази страна българските фенове на тениса винаги са били най-многобройни и най-сърцати, такъв бе случаят и през тази седмица в Сидни. Дори в мача срещу Великобритания, който завърши в 2:45 след полунощ, до края се чуваха български възгласи от трибуните. Привържениците накараха Григор Димитров и компания да се чувстват като у дома си.

Вижте специалната ни ГАЛЕРИЯ.

Великобритания не остави шанс на Молдова и спечели групата на България

britain atp cup

Отборът на Великобритания се наложи с 3-0 над състава на Молдова в среща от Група С на ATP Cup. Камерън Нори даде аванс на своите с успех 6-2 6-2 над Александър Козбинов, а в срещата на вторите ракети Дан Еванс победи с 6-2 6-2 Раду Албот, за да гарантира победата в серията.

В срещата на двойки Мъри и Солзбъри се наложиха с 6-2 6-4 над Албот и Козбинов, а така британците продължиха да имат шансове за класиране напред на ATP Cup.

Малко по-късно стана ясно, че те ще оглавят потока и ще намерят място на четвъртфиналите срещу домакина Австралия. Това се случи, след като Белгия надделя над България, като в решителния мач на двойки Григор Димитров и Александър Лазаров допуснаха обрат от Жил и Флийген – 6-3 4-6 7-10.

Британците завършиха като победители в група C, Белгия е на втора позиция, а България отпадна.

Хачанов и Медведев пратиха Русия на 1/4-финал на ATP Cup

russia atp cup

Отборът на Русия заминава за Сидни, след като се класира за 1/4-финалите на ATP Cup. Съставът спечели серията срещу Норвегия от Група D, взимайки и двата си мача на сингъл и завършвайки груповата фаза с баланс от 3-0. Решителният успех бе донесен от Даниил Медведев, който надигра Каспър Рууд с 6-3 7-6(6).

Световният №5 приключи двубоя с 13 аса и 93% (37/40) спечелени точки на първи начален удар. В първия сет реализира пробив за 4-2, който му бе достатъчен, а след почивката навакса брейк пасив и се наложи в тайбрека.

В мача на вторите ракети Карен Хачанов продължи победната си серия през 2020 година и надигра Виктор Дурасович с 6-2 6-1 за 61 минути. Руснакът поведе с 3-0 гейма и в двата сета и извлече максимуа от непредизвиканите грешки на съперника си. Победителят завърши срещата с 81% спечелени точки на първи сервис и само в един случай подаването му мина през дюс.

Австралия приключи групата без загуба: Кирьос надигра Циципас

kyrgios australia atp cup

Австралия вече мисли за четвъртфиналите на ATP Cup, а в последната серия от групата гарантира шоуто с двубой между Ник Кирьос и Стефанос Циципас. В него представителят на домакините надделя над световния №6 в три тайбрека – 7-6(7) 6-7(3) 7-6(5), играли се над два часа и половинаПо този начин домакините завършват група F с три успеха и без нито една загуба в отделните серии (актив 9-0), а гърците – с три поражения.

По-рано през деня Джон Милман даде преднина на австралийците след обрат до 4-6 6-1 7-6(1) над Михаил Перволаракис, а перфектният финал на група F донесе двойката Джон Пиърс и Крис Гучионе. Те се справиха с Каловелонис и брата на Стефанос – Петрос Циципас, с 6-3 6-4.

Австралия стана първият отбор, класирал се за четвъртфиналите в турнира, където чака победителя от групата на България – Великобритания. Това се случи, след като домакините надиграха Канада и Германия. Гърция пък претърпя поражения от канадците и от немците, макар Стефанос Циципас и Михаил Перволаракис да имаха шест мачбола в решителната среща на двойки срещу Кравиц и Мийс от Германия.

Италия с чиста победа над САЩ, но без шансове да продължи напред

fognini-bolelli

Италия спечели с 3-0 серията срещу САЩ, но няма шансове да се класира за четвъртфиналите на ATP Cup. Фабио Фонини и Стефано Травалия спечелиха срещите си съответно срещу Джон Иснър и Тейлър Фриц, като така затвориха последната серия от група D срещу САЩ с 2-0.

Впоследствие Фонини и Болели надиграха Крайчек и Рам с 6-4 6-7(5) 10-3 в битката на двойки и резултатът стана 3-0 – няма как обаче италианците да станат един от двата най-добри втори тима в надпреварата и да продължат към финалната осмица.

Това е трето поражение за американците, които разочароваха и отпаднаха от турнира.

Канада спечели решителния мач на двойки срещу Германия

shapovalov - auger-aliasime

Отборът на Канада спечели решителния мач на двойки срещу Германия в серията от Група F на ATP Cup. Феликс Оже-Алиасим и Денис Шаповалов преодоляха действащите шампиони от Ролан Гарос Кевин Кравиц и Андреас Майс с 6-3 7-6(4). Така двамата представители на „Следващото поколение“ запазиха шансовете на страната си да се класира като втори най-добър отбор за 1/4-финалите в Сидни.

В мача на първите ракети Денис Шаповалов спечели втората си победа над представител на топ 10 от началото на сезона. В срещата на първите ракети той надигра Александър Зверев с 6-2 6-2, продължавайки добрата си серия, след като се справи и със Стефанос Циципас по-рано през седмицата в серията срещу Гърция.