Алекс Де Минор елиминира Давид Гофен и достигна до финала в Анталия

Antalya Open, полуфинал

Алекс Де Минор – Давид Гофен 6-4, 3-6, 6-2

Световният №23 Алекс Де Минор достигна до финала на ATP 250 турнира в Анталия след победа в три сета над втория в схемата Давид Гофен. Австралиецът изигра доста неубедителен втори сет, но в останалата част от мача демонстрира много високо ниво и си осигури място в мача за трофея, където ще се изправи срещу Александър Бублик, който победи Жереми Шарди с 6-4, 6-7(4), 6-3 в другия полуфинал.

Де Минор записа по-малко асове от Гофен (2-4), но за сметка на това не допусна нито една двойна грешка, докато тези на белгиеца бяха 7. Австралиецът бе доста по-ефективен по отношение на спечелените на първи сервис точки (85%:64%), а освен това реализира и повече пробиви като оползотвори 80% от възможностите си (4 от 5) срещу 67% (2 от 3) за Гофен.

Мачът започна чудесно за Де Минор, който още в самото начало проби сервиса на своя опонент, след което удвои преднината си след гейм на нула. В третия гейм австралиецът пропусна точка за пробив и позволи на Гофен да намали пасива си, но веднага след това 23-ият в света възстанови разликата от два гейма като спечели четвъртия за 3-1.

Ранният пробив, който Де Минор осъществи, се оказа решаващ за развитието на сета. Австралиецът продължи да владее инициативата и не позволи на Гофен да застраши сериозно водачеството му, като в крайна сметка приключи първата част при 6-4 след нов гейм на нула в своя полза.

Противно на развитието на първия сет Гофен стартира много силно втория като успя да пробие сервиса на Де Минор и натрупа комфортна преднина от 3-0. Австралиецът опита да отговори на предизвикателството, но Гофен продължи да доминира. Световният №16 нито веднъж не позволи на своя опонент на достигне до брейкпойнт в хода на сета и изравни резултата в мача след като надделя убедително с 6-3.

Де Минор поведе пръв в заключителния сет, но Гофен изравни след силен втори гейм. Веднага след това обаче първата ракета на Австралия осъществи пробив и направи голяма крачка към победата, като поведе с 3-1.

Гофен успя да намали пасива си като също проби сервиса на своя опонент, но това се оказа последният гейм в актива на световния №16 в този мач. Де Минор поведе с 4-2 след гейм на нула, след което продължи да доминира до края на сета и приключи мача още с първия си мачпойнт, оформяйки крайното 6-4, 3-6, 6-2 след малко под 2 часа игра.