Александър Бублик отстрани фаворита Беретини на 1/4-финала в Анталия

Antalya Open, 1/4-финал

Матео Беретини – Александър Бублик 6-7(6), 4-6

Александър Бублик се класира за полуфиналите на ATP 250 турнира в Анталия след като записа победа в два сета над световния №10 Матео Беретини. Италианецът, който вчера елиминира втората ни ракета Димитър Кузманов, бе считан за основен фаворит в турнира, но днес не демонстрира достатъчно добро ниво срещу 49-ия в света.

На полуфинала Бублик ще се изправи срещу 72-рия в ранглистата Жереми Шарди.

Мачът определено се е харесал на любителите на асовете, тъй като в него бяха рализирани общо 19 такива – 12 за Бублик и 7 за Беретини. Най-сериозно преимущество казахстанецът имаше по отношение на реализираните на втори сервис точки, където той регистрира 55% успеваемост, докато статистиката на Беретини показваше 45%. И двамата опоненти изпитваха сериозни затруднения при реализирането на точките си за пробив, като Бублик записа 33% ефективност по този показател (2 от 6), а първата ракета на Италия – едва 17% (1 от 6).

Беретини проби сервиса на Бублик още в първия гейм, след което удвои преднината си като спечели втория на нула. Италианецът продължи да поддържа разликата от два гейма до 5-3 и изглеждаше, че ще спечели комфортно първия сет.

Бублик обаче обърна развоя на мача като реализира зрелищен пробив и спечели три поредни гейма, обръщайки резултата до 6-5 в своя полза. Беретини обаче прекрати серията му и така се стигна до тайбрек.

В него италианецът успя да поведе с 4-2, но след това Бублик реализира четири безответни точки и стигна до два поредни сетбола при 6-4. Те бяха отразени от Беретини, но Бублик спечели следващите две точки и триумфира в сета при третата възможност, която се откри пред него.

Казахстанецът пропусна две поредни точки за пробив в откриващия гейм на втория сет и позволи на Беретини да поведе, но веднага след това възстанови равенството. Италианецът си върна водачеството като в третия гейм отново отрази точка за пробив на своя опонент, но след това Бублик взе инициативата и осъществи първия пробив в сета, като по този начин поведе с 4-2.

Беретини записа гейм на нула, но Бублик върна жеста и се доближи само на гейм от победата. Първата ракета на Италия не се предаде и спечели деветия гейм, но в десетия Бублик стигна до три поредни точки за спечелването на мача. Казахстанецът пропусна първата, но при втория си опит постигна целта си и намери място сред най-добрите четирима на турнира, като оформи крайното 7-6(6), 6-4 след час и половина игра.