Димитър Кузманов спаси два мачбола, но отстъпи пред Матео Беретини в Анталия

Antalya Open, втори кръг

Матео Беретини – Димитър Кузманов 6-2, 6-3

Димитър Кузманов отпадна от турнира в Анталия след загуба в два сета от световния №10 Матео Беретини във втори кръг на основната схема. Българинът отново се представи на добро ниво и във втория сет успя да запише пробив срещу бившия полуфиналист от US Open, но класата на Беретини каза своята решаваща дума и италианецът се класира за следващата фаза.

Въпреки днешното поражение турнирът бе много успешен за Кузманов. Трите му победи в надпреварата му донесоха общо 32 точки за световната ранглиста и пловдивчанинът ще регистрира значителен прогрес при обновяването на класацията утре сутрин.

Превъзходството на Беретини бе най-сериозно по отношение на спечелените на първи сервис точки. Там италианецът бе почти безгрешен и записа 93% успевамост, докато статистиката на Кузманов показваше 68%. Италианецът бе доста по ефективен и при точките си за пробив като реализира 63% от тях (5 от 8), а Кузманов оползотвори 50% от своите възможности (1 от 2).

Първи сет:

Първият гейм бе доста равностоен, като Кузманов на два пъти успя да изравни след като изоставаше в резултата. Въпреки това обаче Беретини спечели необходимите му две поредни точки в заключителната част на гейма и така мачът започна с пробив за италианеца.

Кузманов започна уверено втория гейм и поведе с 30-15, но след това Беретини отново взе инициативата и не даде повече точки на българина, като по този начин увеличи преднината си в сета.

Разочароващата развръзка на втория гейм не отчая Кузманов и той отново показа много смела и уверена игра, която му позволи да намали пасива си и да запази интригата преди първата почивка в сета.

Беретини си върна инициативата в сета като спечели на нула второто си подаване и възстанови разликата от два гейма в своя полза.

Кузманов взе инициативата в петия гейм и въпреки че на два пъти допусна изравняване на резултата българинът продължи да поставя опонента си под напрежение и успя да триумфира в петия гейм.

За съжаление Беретини много бързо прекрати устрема на втората ни ракета и спечели следващия гейм на нула след много убедително представяне.

Кузманов изигра най-силния си гейм от началото на мача като спаси точка за пробив на Беретини, след което самият той имаше две възможности да спечели гейма. В най-важния момент обаче италианецът показа класата си и се доближи само на гейм от спечелването на сета.

Доброто представяне на световния №10 продължи и в осмия гейм, който той спечели убедително и по този начин триумфира в първия сет след 29 минути игра.

Втори сет:

Кузманов започна много силно втория сет и спечели убедително откриващия гейм, като по този начин не позволи на опонента си да запише нов ранен пробив.

Силното начало на сета за Кузманов не притесни Беретини и във втория гейм италианецът отново вдигна темпото, като това му позволи да изравни резултата.

Световният №10 продължи да доминира и в третия гейм, като Кузманов нямаше отговор за бързата и агресивна игра на италианеца, който и в този сет успя пръв да стигне до пробив и осъществи пълен обрат.

Беретини владееше инициативата и в четвъртия гейм като бързо достигна до три поредни геймбола. Кузманов спаси първия, но при втората си възможност италианецът не допусна грешка и увеличи преднината си в сета.

Бившият полуфиналист от US Open успя за втори път да пробие сервиса на Кузманов като спечели петия гейм на нула и натрупа солиден аванс в сета.

Кузманов изигра силен шести гейм и достигна до точка за пробив, която обаче бе отразена от Беретини, след което италианецът стигна до обрат и се доближи само на гейм от класирането за следващата фаза.

Кузманов изоставаше с 0-30, но втората ни ракета показа непримиримост и успя да осъществи обрат, като по този начин намали резултата на 5-2.

Беретини поведе в осмия гейм, но Кузманов бързо обърна резултата и стигна до две поредни точки за пробив. Българинът имаше нужда само от една и успя да реализира първия си пробив в мача срещу световния №10.

Първата ракета на Италия не позволи на Кузманов да продължи да се надява на обрат като преоткри верния си ритъм точно навреме. Кузманов спаси два от трите поредни мачбола, пред които бе изправен, но третият опит се оказа щастлив за Беретини и италианецът оформи крайното 6-2, 6-3 в своя полза след 68 минути игра.