Бублик вгорчи живота на Зверев за първата си АТР титла

Open Sud de France, финал
Александър Зверев – Александър Бублик 4-6, 3-6

Александър Бублик вече е в клуба на шампионите на ниво АТР. След четири загубени финала представителят на Казахстан спечели при първия случай, в който имаше за съперник тенисист от топ 10 в лицето на Александър Зверев, за да грабне трофея от АТР 250 турнира в Монпелие. Това бе и изобщо първи успех за него над тенисист от топ 5. До момента най-голямата му победа бе отново над Зверев, по това време №7, на турнира в Ротердам преди година.

Зверев се включи в надпреварата в Монпелие в последния момент в опит да забрави за разочарованието от ранното отпадане на Australian Open. До финала всичко за германеца вървеше по план. В последните си два мача той бе загубил едва пет гейма общо.

Само че Бублик се оказа непреодолимо препятствие. Поставеният под №6 изигра силен мач на първи сервис като загуби на него едва четири точки, което му позволи да преминава без проблеми през повечето си сервис геймове. В целия мач фаворитът имаше само три шанса за пробив, от които реализира един.

В същото време проблемите на втори сервис бяха видими и Бублик се възползва максимално добре от тях. Зверев не печелеше достатъчно точки и на първото си подаване, което доведе до цели четири пробива за новия шампион – по два във всеки от сетовете.

Световният №35 стигна до първия пробив в петия гейм на мача, но след него последва неочакван спад и рибрейк на 0.

Зверев поведе с 4-3 след нов гейм на 0, но с това серията му приключи. При 4-4 Бублик се пребори за нов пробив и съответно шанс да сервира за сета. Геймът не бе лесен като съперникът му имаше два шанса при 15-40. Четири поредни точки за Бублик обаче означаваха сет аванс в негова полза.

Във втората част предимството му бе още по-ясно изразено. Зверев отрази два брейкбола в третия гейм, но в петия не спечели нито една точка на свой сервис. В същото време приближавайки се до победата Бублик продължи да доминира на сервис. При 5-3 Зверев сервираше за оставане в мача и очевидно обезверен допусна нов пробив на 0.

В понеделник Бублик ще се изкачи до 31-о място в световната ранглиста, което ще бъде и рекорд за него. В рамките на седмицата той победи още Талон Грикспур, Пиер-Юг Ербер, Роберто Баутиста Агут и Филип Краинович.

Време за празненство няма. От Монпелие той ще се насочи към Ротердам, където през следващата седмица го очаква мач с Анди Мъри в първи кръг.

Зверев пък пропусна шанс да стигне до 20-а титла на ниво АТР. За него следва една седмица пауза, след което ще го видим на АТР 500 турнира в Акапулко.