Алкарас отстрани Циципас след мач с много напрежение

Barcelona Open, четвъртфинал
Стефанос Циципас – Карлос Алкарас 4-6, 7-5, 2-6

Натовареният ден в Барселона завърши по възможно най-зрелищния начин – с мач между Стефанос Циципас и Карлос Алкарас, който за радост на местните фенове бе спечелен от испанеца след 6-4, 5-7, 6-2 за 2 часа и 11 минути на корт „Рафа Надал“. Победата му гарантира дебют в топ 10 на ранглистата в понеделник.

Двубоят бе на много високо ниво като освен това бе изпълнен и с доста напрежение, в чиято основа бяха действия на гърка. Алкарас пропусна възможност да спечели мача в два сета, след като във втората част допусна обрат от 1-4 преди да наложи волята си в решителната част.

18-годишният суперталант бе много по-агресивният от двамата на корта като завърши мача с 41 уинъра спрямо едва 17 непредизвикани грешки. За сравнение – Циципас имаше само 15 печеливши удара и 13 грешки.

Алкарас бе и много по-ефективен при реализирането на шансове за пробив – 5 от 6 спрямо 3 от 6 за поставения под №1 в схемата.

В началото на втория мач за деня и на двамата те печелеха лесно подаванията си. Циципас обаче изигра един много слаб сервис гейм при 4-5, което доведе и до единствения пробив в сета. Веднага след него тийнейджърът не трепна и взе подаването си на 0. При сетбола Циципас изпрати топката с огромна скорост към тялото на съперника си, който се измъкна единствено заради бързите си рефлекси.

Алкарас доминираше случващото се на корта с мощните си форхенди и във втория сет. Той седна на почивка с два пробива аванс за 4-1 и краят изглеждаше много близо. Само че в този момент нивото му спадна, Циципас започна да го натиска все по-често на бекхенда, спечели следващите два сервис гейма на съперника си и общо пет от следващите шест гейма, за да изравни резултата в сетовете.

Ако някой си е помислил, че този обрат ще даде психологическо предимство на поставения под №1, то Алкарас набързо показа, че няма нищо подобно. Още от старта на решителната част той отново вдигна нивото и набързо постигна два пробива, за да седне на почивка при 3-0. В този момент Циципас отиде до съблекалните, а тъй като се забави повече от разрешеното, четвъртият гейм започна от 0-30, което доведе до множество реплики от страна на гърка.

Стефанос успя да измъкне подаването си за 1-4, а след това имаше и два шанса да върне единия от двата пробива. Това обаче не се случи, а малко след това испанецът сложи край на мача с гейм на 0.

Това бе втори успех за него през деня след този над Жауме Мунар няколко часа по-късно. Това бе и третата му победа в три срещи с гърка. На полуфинал Алкарас ще срещне №10 в схемата Алекс де Минор, който победи Лойд Харис и Камерън Нори в петъчния ден.

В другия полуфинал един срещу друг ще се изправят Диего Шварцман и Пабло Кареньо-Буста. Шварцман постигна обрат срещу Феликс Оже-Алиасим след 3-6, 6-2, 6-3, след като по-рано през деня победи Лоренцо Музети с 6-4, 7-5.

Кареньо-Буста мина през два трисетови мача. Първо бе отстранен Лоренцо Сонего след 6-2, 5-7, 6-2, а след това дойде и драматичната победа над Каспър Рууд – 4-6, 7-6(8), 6-3 след три спасени мачбола в края на втория сет.