Анди Мъри отстъпи пред Фернандо Вердаско на старта в Кьолн (резултати)

Bett1 Hulks Indoors (Кьолн), първи кръг

Фернандо Вердаско – Анди Мъри 6-4, 6-4

Фернандо Вердаско записа победа в два сета срещу Анди Мъри в най-очаквания мач от днешната програма на турнира от веригата ATP 250 в Кьолн. Както винаги, Мъри даде всичко от себе си и се бори до самия край, но Вердаско владееше инициативата през почти целия мач и напълно заслужено намери място в следващата фаза.

Анди Мъри успя да спечели първия гейм в мача, след като почти през цялото време бе догонващ в резултата, но след това британецът пропусна три точки за пробив и позволи на Вердаско да изравни. Това донесе огромен импулс в играта на испанеца, който в следващите три гейма даде само три точки на своя опонент и поведе уверено с 4-1.

Мъри върна интригата като осъществи пробив и намали резултата до 4-3, но веднага след това Вердаско записа гейм на нула и отново пое инициативата в сета. Мъри не се предаде и отново намали изоставането си за 5-4, а в десетия гейм британецът пропусна точка за пробив, след което спаси два сетпойнта на Вердаско. Пред двукратния шампион на Уимбълдън се откри още една възможност за пробив, от която той отново не се възползва, като в крайна сметка Вердаско успя да приключи сета при третия си шанс, оформяйки крайното 6-4.

Вторият сет започна с гейм за Мъри, но Вердаско бързо изравни, след което реализира пробив, печелейки третия гейм на нула. Двукратният олимпийски шампион върна жеста и също записа гейм на нула, повеждайки отново в резултата при 3-2. Това не обезвери Вердаско, а напротив – мобилизира го още повече. Испанецът наложи непосилно за Мъри темпо и му даде само една точка в следващите три гейма, като по този начин поведе с 5-3 и направи огромна крачка към спечелването на мача.

В деветия гейм Вердаско стигна до мачпойнт, но не успя да се възползва от възможността и Мъри спечели гейма, довеждайки резултата до 5-4. Десетият гейм се превърна в истински трилър, като британецът първо пропусна три точки за пробив, след което спаси два мачпойнта на Вердаско. Испанецът отрази още един брейкпойнт, след което отново стигна до точка за спечелването на мача, като третият опит се оказа щастлив за световния №61 и така той триумфира в срещата след точно 100 минути игра.

На 1/8-финалите Вердаско ще се изправи срещу фаворита в турнира и лидер в схемата Александър Зверев.