Андреа Гауденци и неговата дългосрочна стратегия за развитие на мъжкия тенис

Андреа Гауденци и неговата дългосрочна стратегия за развитие на мъжкия тенис

Мъжкият тенис се наслаждаваше на огромни успехи през изминалото десетилетие, но сега трябва да се адаптира към една изцяло нова медийна епоха – дигиталната. Президентът на ATP Андреа Гауденци даде обширно интервю за SportsPro.com, в което представи своята стратегия за медийното и икономическо развитие на спорта през следващите години. Италианецът вярва, че тенисът може да достигне до нови висини, стига всички водещи фактори в него да са обединени в името на обща цел.

През последните 10 години мъжкият тенис бе благословен с може би най-силното поколение в историята на спорта, предвождано от Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович. Тримата титани, които все още играят на най-високо ниво и общо са спечелили изумителните 57 титли от Големия шлем, сформираха невероятно съперничество, което привлече интереса на феновете по целия свят не само към турнирите от Големия шлем, но и към Финалите на ATP, превръщайки ги в събитие от глобален мащаб.

Последните години бяха много успешни за ATP и от финансова гледна точка. В годишния си отчет в края на 2018 г. асоциацията обяви приходи от $143 млн., което е ръст от 55% в сравнение с пет години по-рано. За периода 2014 – 2018 г. общият размер на наградните фондове се е увеличил от $90 млн. на $134,9 млн., а рекордите за посещаемост на турнирите и брой телевизионни зрители падаха един след друг.

fans us open

Сега обаче сме на прага на нова вера, олицетворявана от телевизионни сделки с компании като Amazon Prime Video и появата на множество млади таланти, блеснали за пръв път на създадения през 2017 г. като експериментален турнир Next Gen Finals. Според Андреа Гауденци ATP е наясно с предизвикателствата и се подготвят за тях по възможно най-добрия начин.

„Ключовият елемент е единството“ заяви Гауденци. „Трябва да намерим начин играчите и организаторите на турнири да работят заедно и да се развиват в една посока вместо да прекарват 90% от времето в токсични и непродуктивни разговори, които само хабят време, пари и енергия. Ако се налага на всеки две години да обсъждаме наградните фондове няма как да погледнем по-далеч в бъдещето и да си дадем сметка за по-сериозните дългосрочни проблеми, пред които спортът ни е изправен“.

„Това е най-важното. След това идва необходимостта да убедим всички да насочат фокуса си към феновете, тъй като в крайна сметка всичко се прави за тях. Те са тези, които си купуват билети, гледат мачовете по телевизията, четат медиите и са целевата публика за спонсорите. Вместо да мислим главно за играчите или организаторите трябва да решим как да предоставим по-добро изживяване за почитателите като работим заедно в тази насока“ каза още италианецът.

На 1 януари 2020 г. Гауденци започна своя 4-годишен мандат като президент на ATP. Един от ключовите елементи в стратегията за развитие на бившия №18 в света е адаптирането на тениса към новата глобална медийна среда.

Novak Djokovic Australian Open

„Тенисът в качеството си на линейна телевизионна продукция не беше добър продукт през 90-те години, защото не знаеш кога започват и завършват мачовете, нито кой е играл в предишния ден. Условията на днешната дигитална епоха са перфектни – можеш да следиш всички кортове по всяко време, има множество мачове за всяка часова зона. Тенисът стана глобално явление. Играят както мъже, така и жени, което е огромно предимство, тъй като и двата тура имат много голяма фенска база заради качеството на игра, което предлагат“ коментира Гауденци.

Италианецът също така поставя един много важен проблем не само пред мъжкия, но и пред женския тур. Според социологическо проучване, проведено от YouGov, тенисът е четвъртият най-популярен спорт в света в момента с малко над 1 млрд. фенове. В същото време докладът на Business Consulting за 2018 г. свидетелства, че тенисът има дял от едва 1,4% по отношение на глобалния медиен пазар, като годишните приходи от това перо за ATP, WTA ITF и турнирите от Големия шлем са малко под $700 млн. долара.

Според Гауденци проблемът се корени в пазарната фрагментация на тениса. „В момента приходът ни от феновете е средно по 50 цента на човек. В голфа например той е 3 долара, т.е. шест пъти повече. Как бихме могли да повишим тези печалби като осигурим нови възможности за почитателите, които искат повече тенис и имат желание да си платят за това, но няма къде да го направят? Тези хора просто се отказват от намерението си поради липсата на възможност“ казва бившият тенисист. „Големите стрийминг платформи например предлагат услугите си на териториите на 150 пазара. Ние също трябва да се стремим към нещо подобно“.

australian open fans 2

Президентът на ATP вярва, че за да се случи това, тенис общността трябва да е единна. Преди тазгодишния Australian Open Гауденци представи доста позитивно приет проект, според който на турнирите ще има „базисен награден фонд“, нарастващ с 2,5% с всяка следваща година, като приходите от надпреварите ще се поделят поравно между тениситите и организаторите. Според плана на Гауденци реформата трябва да бъде предприета през следващата година, като първо ще се осъществи в елитните Мастърс турнири, а след това и в надпреварите от по-нисък клас.

В същото време ръководството на ATP планира потенциални промени в календара, като едно от предложенията е част от Мастърс турнирите да продължават по 11 или 12 дни, като това ще осигури повече време за почивка на играчите и по-голяма възможност за спонсорите да се рекламират. Обмисля се също броят на участниците в основната схема да бъде увеличен, а надпреварите от категорията ATP 250 да бъдат субсидирани да се провеждат през втората седмица на Мастърса, за да могат елиминираните играчи да се включат в друг турнир веднага след отпадането си.

Sinner-Title

Освен всичко това Гауденци желае да бъде създаден и нов дигитален медиен „център“ за турнирите на ATP. Той смята, че турът изпуска огромни приходи и потенциална аудитория заради липсата на подобна централизация.

„Само помислете – да имаме 64 сайта на турнири и 64 мобилни приложения е огромно дублиране на информация. В момента не съхраняваме тази информация в централна база данни, тъй като нямаме ресурса да създадем такава. Нямаме необходимите платформи, с които да предоставим на феновете възможността да открият всичко необходимо за тях на едно място и това е неудобно за тях“ споделя президентът на ATP.

През април тази година Роджър Федерер предложи обединение на ATP с WTA, като идеята му бе подкрепена от някои от звездите и в двата тура като Рафаел Надал, Симона Халеп, Гарбине Мугуруса и Петра Квитова, както и легендата на женския тенис Били Джийн Кинг. „Основахме работна група заедно с ръководители на WTA, ITF и турнири от Големия шлем. Дадохме си срок от 18 месеца да преценим в каква точно ситуация се намираме и да разгледаме всички възможни варианти да подобрим управлението на нашия спорт. Пандемията от Covid-19 ясно показа, че е необходимо да работим заедно“ каза Гауденци по темата.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH