Андрей Рубльов е на финал в Санкт Петербург след обрат срещу Шаповалов

St. Petersburg Open (Санкт Петербург), полуфинал

Андрей Рубльов – Денис Шаповалов 4-6, 6-3, 6-4

Световният номер №10 Андрей Рубльов се класира за финала на турнира от веригата ATP 500 след победа в три сета над Денис Шаповалов. Мачът започна много равностойно, като опонентите си размениха по два гейма. Рубльов излезе напред в резултата за 3-2, но веднага след това Шаповалов ситгна до първия пробив в мача и осъществи пълен обрат, като спечели три поредни гейма и поведе с 5-3.

Рубльов върна интригата като спечели деветия гейм, но след това Шаповалов стигна до три поредни точки за спечелването на сета. Руснакът отрази първата, но Шаповалов не сгреши при втория си опит и по този начин спечели сета с 6-4.

Вторият сет започна с гейм на нула за Рубльов, но Шаповалов бързо възстанови равенството. В третия гейм руснакът спаси точка за пробив и отново излезе напред в резултата, след което на свой ред проби за 4-1. Това се оказа решаващият момент в сета, тъй като втората ракета на Русия не позволи на опонента си да застраши водачеството му и надделя с 6-3.

Шаповалов поведе с началото на заключителния сет, но след това Рубльов отново спаси точка за пробив и изравни геймовете. Канадецът успя да излезе напред в резултата за втори път, но Рубльов отново направи серия от три поредни гейма и пое контрола върху мача, като поведе с 4-2. Шаповалов опита да отговори на предизвикателството, но Рубльов запази самообладание и приключи сета при 6-4 в своя полза, като по този начин си заслужи място в утрешния финал.

Там световният №10 ще се изправи срещу Борна Чорич, който се наложи над Милош Раонич с 1-6, 6-1, 6-4.