Рубльов е на първи финал на трева и шести на АТР 500 ниво

Noventi Open, полуфинал

Андрей Рубльов – Николоз Басилашвили 6-1, 3-6, 6-3

Андрей Рубльов достигна до първия си финал в турнир на трева, след като в Хале успя да надделее с 6-1, 3-6, 6-3 над Николоз Басилашвили в мач, продължил час и 51 минути.

„Това е първият ми финал на трева и в Хале. Мисля, че мога да играя на всяка настилка и ще опитам да дам най-доброто от себе си утре. Имах възможности да го пробия във втория сет, пропуснах някои лесни форхенди и демонстрирах емоциите си. После се успокоих и заиграх добре до последния гейм“ – коментира руснакът, за когото това ще бъде шести финал в турнири от категория АТР 500, като до момента има само един загубен.

Началото на мача бе отлично за Рубльов, който поведе с 5-0 след само 19 минути игра. Басилашвили получи медицинска помощ на корта, а във втория сет заигра значително по-добре и след сгрешен форхенд на съперника успя да пробие за 3-2. Развитието повлия на руснака и той направи много грешки в следващите минути.

В третия сет той все пак взимаше подаванията си преди да пробие в шестия гейм. При 3-5 Басилашвили отрази три мачбола при 0-40, но на собственото си подаване Рубльов сложи край на мача.

За него това е 33-а победа през сезона и в понеделник вече ще бъде трети в класацията за 2021-а – единствено след Новак Джокович и Стефанос Циципас. Турнирите от категория АТР 500 все повече се превръщат в любимото бойно поле за руснака. От рестарта на сезон 2020 той има 29 победи и само 2 поражения на това ниво, като спечели три титли през 2020 – в Хамбург, Санкт Петербург и Виена плюс тази в Ротердам в началото на 2021.

Негов съперник на финала ще бъде победителят Юго Умбер, който в много равностоен мач, продължил над 2 часа и половина, отстрани Феликс Оже-Алиасим след 6-4, 3-6, 7-6(5). По този начин французинът взе реванш за поражението от канадеца през миналата седмица в Щутгарт. До момента Рубльов и Умбер са играли два пъти помежду си, като и в двата случая победител е руснакът.