Рубльов достигна до първия си полуфинал в Хале

Noventi Open, четвъртфинал

Андрей Рубльов – Филип Колшрайбер 7-6(4), 6-2

Андрей Рубльов достигна до полуфиналите на турнира в Хале за пръв път в кариерата си след победа над представителя на домакините Филип Колшрайбер. Руснакът трябваше да даде всичко от себе си, за да спечели първия сет, но във втората част беше доста по-убедителен и стана първият участник, който си осигури място сред най-добрите четирима.

Негов опонент в битката за място на финала ще бъде победителят от мача между Лойд Харис и Николоз Басилашвили.

Превъзходството на Рубльов бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (23-13), като освен това руснакът имаше лек превес и при тези на сервис (44-42). Световният №7 реализира два от трите брейкпойнта, които се откриха пред него (67%), докато Колшрайбер нито веднъж не достигна до възможност за пробив.

Първият сет бе напълно равностоен, като и двамата опоненти спечелиха всичките си сервис геймове. Единственият брейкпойнт в първата част бе за Рубльов. При резултат 3-2 руснакът имаше шанс да увеличи преднината си, но не успя да се възпозлва от него и Колшрайбер изравни.

Впоследствие се стигна до тайбрек, в който германецът поведе с 3-0. Рубльов намали изоставането си на само една точка, но Колшрайбер успя да направи резултата 4-2 в своя полза. След това обаче втората ракета на Русия наложи непосилно за опонента си темпо и спечели пет безответни точки, като по този начин надделя със 7-6(4).

Рубльов успя да пробие сервиса на Колшрайбер още в откриващия гейм на втория сет, след което затвърди брейка и удвои аванса си. Германецът успя да редуцира пасива си до 3-2, но след това четвъртият в схемата пое напълно контрола върху играта. Рубльов записа гейм на нула, след което осъществи нов пробив и поведе с 5-2. В оказалия се последен в мача осми гейм руснакът допусна изравняване от 30-0, но въпреки това отново успя да се наложи над представителя на домакините и триумфира със 7-6(4), 6-2 след 80 минути игра.