Рубльов надделя над Фонини за дебютния си 1/8-финал на Уимбълдън

Уимбълдън, трети кръг

Андрей Рубльов – Фабио Фонини 6-3, 5-7, 6-4, 6-2

Андрей Рубльов се класира за първия си осминафинал на Уимбълдън, след като победи Фабио Фонини в един от най-очакваните мачове от днешната програма на турнира. Световният №7 позволи на италианеца да осъществи обрат във втория сет, но в останалата част от мача надигра категорично своя опонент и заслужено стигна до успеха.

В следващата фаза Рубльов ще се изправи срещу Диего Шварцман или Мартон Фучович.

Фонини пласира повече уинъри (43-35), но и направи повече непредизвикани грешки (43-28). Рубльов бе по-резултатен както на сервис (90-77), така и на ретур (59-51). Втората ракета на Русия реализира само пет от своите тринадесет точки за пробив (38%), но ефективността на Фонини бе дори по-ниска – две от девет (22%).

Началото на мача бе напълно равностойно, като в първите шест гейма и двамата спечелиха своите подавания. Рубльов поведе в резултата за четвърти път, но този път Фонини не успя да отговори на предизвикателството и руснакът записа пробив на нула. Роденият в Москва тенисист продължи да доминира и спечели убедително следващия си сервис гейм, надделявайки с 6-3 в първата част.

Фонини поведе в началото на втория сет, но световният №7 осъществи обрат за 3-1, а впоследствие съхрани разликата от два гейма при 4-2. Изглеждаше, че всичко върви по план за руснака, но впоследствие Фонини изигра най-силния си период от мача и спечели три поредни гейма, повеждайки с 5-4.

Рубльов изравни резултата, но след това пропусна брейкпойнт и позволи на Фонини да си върне водачеството. Италианецът не пропусна открилата се пред него възможност и записа решаващ пробив, с който приключи сета при 7-5 в своя полза.

Световният №31 на два пъти излезе напред в резултата в началото на третия сет, но Рубльов успя пръв да стигне до пробив и отново поведе с 4-2. Този път обаче 23-годишният руснак не позволи на опонента си да му отнеме контрола върху играта и успя да съхрани разликата от два гейма, като по този начин спечели сета с 6-4.

Четвъртата част също започна с гейм за Фонини, но след това Рубльов наложи непосилно за опонента си темпо и на практика реши сблъсъка, натрупвайки комфортен аванс от 5-1. Италианецът редуцира пасива си, но преднината на петия в схемата вече бе твърде сериозна и няколко минути по-късно той оформи крайното 6-3, 5-7, 6-4, 6-2 след малко под три часа на корта.