Рубльов претърпя драматично поражение на старта в Париж

Ролан Гарос, първи кръг

Андрей Рубльов – Ян-Ленард Щруф 3-6, 6-7(6), 6-4, 6-3, 4-6

Андрей Рубльов изненадващо отпадна още в първи кръг на Ролан Гарос, след като претърпя петсетова загуба от световния №42 Ян-Ленард Щруф. Руснакът успя да навакса пасив от 0-2 сета и поведе в заключителната част, но в крайна сметка по-добрата физическа кондиция на неговия опонент се оказа решаваща и Щруф премина първия кръг на турнира за четвърти пореден път.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде световният №104 Факундо Банис.

Противно на прогнозите, според които Рубльов беше твърд фаворит, мачът започна много по-добре за Щруф. Германецът изненада именития си опонент с много хладнокръвна и прецизна игра и успя сравнително лесно да натрупа комфортен аванс от 3-0. Германецът имаше възможност да приключи сета в осмия гейм, но пропусна три поредни сетбола и Рубльов намали изоставането си на 5-3. Щруф обаче успя да задържи контрола върху сета и не позволи на руснака да запише пробив, триумфирайки с 6-3 в откриващия сет.

Втората част започна по аналогичен начин, но при разменени роли. Този път Рубльов бе играчът, който поведе с 3-0, а впоследствие задържа преднината от три гейма до 5-2. Щруф обаче намали изоставането си, а в деветия гейм пропусна цели пет брейкпойнта, но въпреки това успя да пробие сервиса на световния №7 и да направи резултата 5-4. Германецът успя да възстанови равенството, преди Рубльов да прекъсне серията му с гейм на нула за 6-5. Това не разколеба Щруф, който също спечели следващото си подаване и така се стигна до тайбрек.

Германецът поведе с 3-1, но Рубльов успя да осъществи обрат и да направи резултата 4-3 в своя полза. Щруф обаче си върна инициативата и стигна до сетбол при 6-5, който бе спасен от втората ракета на Русия. Веднага след това обаче световният №42 спечели двете поредни точки, които му бяха необходими, и удвои преднината си в мача след 7-6(6).

Щруф поведе на три пъти в началото на следващия сет, но Рубльов не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Руснакът пръв успя да реализира пробив и да обърне резултата, след което увеличи аванса си на 5-3. Щруф спечели деветия гейм, но след това Рубльов стигна до два поредни сетбола. Те бяха спасени от германеца, а впоследствие неговият опонент пропусна още две възможности да приключи сета. Щруф можеше да изравни геймовете, но пропусна брейкпойнт, след което световният №7 в крайна сметка успя да спечели маратонския гейм и да се наложи с 6-4.

Четвъртият сет протече по начин, много подобен на своя предшественик. Щруф на три пъти взе водачеството, но впоследстиве Рубльов осъществи обрат от 2-3 до 5-3. Този път обаче руснакът успя да спечели частта доста по-бързо и в деветия гейм записа пробив на 15, като по този начин надделя с 6-3.

Рубльов поведе в заключителния сет, но след това Щруф вдигна значително темпото и осъществи обрат за 3-1. Този ранен пробив се оказа единственият в сета и германецът спечели драматичния сблъсък с 6-3, 7-6(6), 4-6, 3-6, 6-3 след почти четири часа на корта.