Рубльов и Мъри започнаха годината с поражения в Аделаида

Adelaide International 1, първи кръг

Андрей Рубльов – Роберто Баутиста Агут 6-4, 3-6, 4-6

Анди Мъри – Себастиан Корда 6-7(3), 3-6

Днешният ден на ATP 250 турнира в Аделаида не премина без интересни резултати. Две от звездите на надпреврата – Андрей Рубльов и Анди Мъри, приключиха участието си още в първи кръг. Поставеният под №4 руснак допусна обрат срещу Роберто Баутиста Агут, докато трикратният шампион от Големия шлем претърпя поражение то Себастиан Корда.

След равностойното начало Баутиста Агут стигна до шанс за пробив при 3-2, но Рубльов успя да спечели подаването си. Това се оказа началото на силна серия за руснака, който реализира първия брейк в двубоя, след което увеличи преднината си на 5-3. Баутиста Агут прекъсна серията му със сервис гейм на нула, но световният №8 върна жеста и се наложи с 6-4.

Рубльов не бе никак далеч от победата, след като във втората част осъществи ранен пробив и поведе с 3-1. Впоследствие обаче Баутиста Агут заигра много по-офанзивно и поемаше доста повече рискове при атаките си. Тактиката на испанеца се отплати и той определено успя да изненада неприятно своя опонент, което му помогна да запише серия от пет поредни спечелени гейма и да изравни резултата в мача след 6-3.

В заключителния сет световният №21 продължи да играе с много самочувствие, като спаси брейкпойнт при 2-3 и спечели подаването си, след което записа два поредни гейма на нула. Рубльов опита да отговори на предизвикателството, но Баутиста Агут не му позволи да изравни резултата и триумфира с 4-6, 6-3, 6-4 след малко под два часа игра.

Рубльов бе по-агресивен на начален удар и записа повече асове (15-8), но броят на двойните му грешки също бе значително по-висок (6-1). Сред основните фактори за победата на Баутиста Агут беше по-високата му резултатност на втори сервис (17-11), като освен това испанецът реализира три от петте си точки за пробив (60%), докато Рубльов оползотвори два от своите четири брейкпойнта (50%).

Следващият опоннт на испанеца ще бъде Себастиан Корда, който в последния мач от днешната програма победи Анди Мъри. В първия сет двамата си размениха по един пробив за 4-4, като в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него прецизните атаки с форхенд на американеца му помогнаха да стигне до четири последователни сетбола. Първият бе спасен от Мъри, но преднината на Корда вече бе твърде сериозна и той взе аванс от двубоя след 7-6(3).

След равностойното начало на втората част по-добрата физическа кондиция на американеца започна да му носи все по-осезаемо предимство. Световният №33 успя да пробие в шестия гейм, след което спаси брейкпойнт и увеличи аванса си на 5-2. Това се оказа повратният момент в сета и Корда триумфира със 7-6(3), 6-3 след час и 53 минути на корта.

Корда бе много по-ефективен на начален удар, като пласира повече асове (12-3) и направи по-малко двойни грешки (1-2). Американецът спечели 87% от точките си на първи сервис (34/39) и оползотвори две от петте си възможности за пробив (40%), докато Мъри реализира един от своите пет брейкпойнта (20%).