Ас от втори сервис? Джокович има успешна рецепта

Ас от втори сервис? Джокович има успешна рецепта

Вторият сервис по традиция е изпълнен по-предпазливо, като малки изключения правят по-авантюристично настроени състезатели като Ник Кирьос, които не се страхуват от това да заложат на същата сила, рискувайки да запишат двойна грешка.

Има обаче и специалисти, които могат да стигнат до директна точка и без да е нужно да чупят скоростомера – достатъчно е само да знаеш където точно да насочиш топката и колко спин да вкараш.

Проучване на Infosys ATP Beyond The Numbers показа, че тенисистите от топ 10 са записали 222 аса от втори начален удар по време на Мастърс турнирите от 2011 до 2019 г., включвайки Nitto ATP Finals. Най-ефективна се е оказал стратегията да се търси форхенд страната на опонента, особено от полето за предимство, насочвайки топката към центъра на корта:

Посока на асовете на втори сервис срещу състезатели с дясна силна ръка

  • 47%: От полето за предимство към центъра на корта – към форхенд ретур
  • 37%: Дюс полето по диагонал – към форхенд ретур
  • 10%: Дюс полето към центъра на корта – към бекхенд ретур
  • 6%: Полето за предимство по диагонал – към бекхенд ретур

Изненадващо или не, общо 84% от асовете на втори сервис са дошли от начални удари към форхенд страната на опонента.

Категоричният лидер по този показател е Новак Джокович, който има най-голям общ брой асове (58) и най-голям брой директни точки към центъра на корта от полето за предимство (40). Нито един от асовете му от полето за предимство не е дошъл след удар по диагонала.

Топ 10: Брой асове на втори сервис и посока на началния удар

Second Serve Aces Top 10

Роджър Федерер също е добре запознат с усещането да запишеш ас, като е трети в историята по директни точки от начален удар (първи и втори) с 11,299. Също като Ноле, Маестрото е записал повече от половината си асове на втори сервис (26/49) към центъра на корта от полето за предимство, изненадвайки съперниците си, които в повечето случаи очакват обичайния кик сервис от бекхенд страната близо до тялото.

Гаел Монфис внася разнообразие, макар също да атакува форхенда на опонента си. Той е най-ефективен от дюс полето, насочвайки топката по диагонала, като тази стратегия му носи 13 директни точки от общо 26. Рафаел Надал залага на същата тактика, но при него това е по-разбираемо, имайки предвид, че е левичар.

Даниил Медведев се изкачва бързо в класацията, макар да не бе печелил Мастърс мач преди 2018 г.. Той вече има 25 директни точки от сервис на това ниво, като 16 от тях също са дошли след начален удар към форхенд страната на посрещащия.

Източник: Крейг О’Шанеси, ATP, част от екипа на Новак Джокович 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH