ATP определи най-добрите мачове от Големия шлем за 2020 г.

Макар глобалната пандемия от Covid-19 да се отрази доста тежко на света на тениса и много турнири да бяха отменени или проведени без публика, то това по никакъв начин не повлия на качеството на игра, демонстрирано от звездите на тура. Във всеки сезон виждаме по няколко мача, които остават трайно в съзнанието на фенове и експерти, и 2020 г. не беше изключение.

Официалният сайт на ATP определи петте най-добри мача от турнирите от Големия шлем за отминаващата година. Всеки един от тях ни накара да следим с притаен дъх случващото се на корта, а класираният под №1 бе титаничен сблъсък, за който със сигурност ще се говори още много години.

5. Лоренцо Джустино – Корентен Муте, първи кръг на Ролан Гарос

Преди този мач статистиката на 29-годишния неаполитанец Джустино в турнирите от Големия шлем бе кошмарна – 16 участие в квалификациите, но нито едно достигане до основната схема. Италианецът все пак попадна в схемата на Australian Open по системата „щастлив губещ“, но отпадна безславно още на старта.

Един от най-обещаващите таланти на френския тенис, 21-годишният Муте съвсем логично бе считан за фаворит преди двубоя и защити това реноме, разгромявайки Джустино с 6-0 в първия сет. За всеобща изненада обаче Джустино прекърши устрема на французина, осъществявайки пълен обрат след като спечели следващите два сета с тайбрек. Муте обаче доведе мача до решителен пети сет след 6-2 в четвъртия.

От началото на мача вече бяха изминали три часа и пет минути, но никой не подозираше, че на Джустино и Муте им предстои още толкова време на корта. Французинът на три пъти сервираше за мача, но неговият опонент успя да пробие и в трите случая. Пробивите бяха често явление в този мач, като Джустино осъществи девет такива, а Муте – тринадесет. Освен това италианецът реализира повече точки от своя опонент (242-217), а уинърите му бяха с 31 повече.

В крайна сметка Джустино надделя с 0-6, 7-6, 7-6, 6-2, 18-16 след шест часа и пет минути на корта. Това е вторият най-дълъг мач в историята на Ролан Гарос след този между Фабрис Саноро и Арно Клемон през 2004 г. (6 часа и 33 минути).

Lorenzo Giustino

4. Борна Чорич – Стефанос Циципас, трети кръг на US Open

Борна Чорич има татуировка, чието послание гласи „Няма нищо по-лошо от това да бъдеш обикновен“. Вероятно тази мисъл е мотивирала хърватина в мача срещу Стефанос Циципас на US Open при пасив от 1-2 сета и 1-5 в четвъртия. Чорич трябваше да постигне нещо наистина необикновено и направи точно това.

Хърватинът достигна до Топ 15 на ранглистата през 2018 г., но в края на следващата година, както и през 2020 г., 24-годишният тенисист от Загреб загуби скорост и отстъпи значително в подреждането. В последното си участие на Големия шлем преди US Open Чорич отпадна още на старта в Австралия и затова имаше огромна нужда от гръмка победа, каквато би била тази над четвъртия поставен в Ню Йорк.

При 1-5 в четвъртия сет Чорич се вдигна на отчаян щурм и намали резултата до 4-5, но Циципас стигна до три поредни мачпойнта. Гъркът обаче пропиля всичките, а с невероятната си серия от шест поредни спечелени гейма Чорич се наложи със 7-5 и вкара мача в пети сет.

Двамата опоненти продължиха да показват изумителен тенис, като петият сет стигна до тайбрек. В него Циципас направи две двойни грешки, след като преди това бе допуснал само една за 29 сервис гейма от началото на мача. Това помогна на Чорич да стигне до три поредни мачбола, като при втория хърватинът оформи крайното 6-7, 6-4, 4-6, 7-5, 7-6 след малко повече от четири часа и половина игра.

Тази победа се оказа повратен момент в сезона на Чорич. Хърватинът достигна до 1/4-финалите в Ню Йорк, след което игра на финал на турнира в Санкт Петербург, като тези успехи му помогнаха да завърши годината под №24 в световната ранглиста.

Borna Coric

3. Роджър Федерер – Джон Милман, трети кръг на Australian Open

Милман елиминира Роджър Федерер на US Open през 2018 г., като освен това игра доста равностойно с швейцареца при две поражения от него – в Бризбън през 2015 г. и Хале през 2019 г. Въпреки това Федерер бе считан за твърд фаворит в мача, а самият Милман определи евентуална своя победа като „светкавица да удари два пъти на едно място“.

Шегата обаче бе напът да се превърне в реалност след като намиращият се в чудесна форма Милман докара мача до пети сет, в който реализира ранен пробив. Австралийската публика сякаш не бе сигурна кого да подкрепя – своя сънародник или любимия шампион. Федерер върна пробива за 2-2, след което се стигна до тайбрек, в който Милман поведе с 8-4. Мачът изглеждаше решен, но Маестрото показа как е заслужил прякора си и демонстрира невероятно хладнокръвие и прецизност, като реализира шест поредни точки и стигна до победата след 4-6, 7-6, 6-4, 4-6, 7-6.

Това обаче не бе единственият смайващ обрат на Федерер в турнира. На 1/4-финалите той спаси седем мачбола срещу Тенис Сандгрен, като по този начин спечели своя шести пореден петсетов мач в Мелбърн.

roger federer

2. Ник Кирьос – Карен Хачанов, трети кръг на Australian Open

Ник Кирьос започна 2020 г. като „нов и подобрен“ човек и красноречиво доказателство за това бе благотоврителната му дейност по време на пожарите в Австралия през януари. Кирьос бе пламенно подкрепян от публиката в Мелбърн през целия турнир, а тази подкрепа щеше да му е много необходима срещу тогавашния №17 в света Карен Хачанов.

Австралиецът вече мислеше за следващия кръг след като спечели първите два сета и поведе с 4-2 в третия. Хачанов обаче не бързаше да си отиде вкъщи. Руснакът спечели седмия гейм на нула, след което спаси мачпойнт в тайбрека преди да спечели сета.

Четвъртата част също завърши с тайбрек, като Хачанов отрази още един мачбол при 6-7, а в последствие спечели и този сет и изравни резултата в мача. Заключителният сет премина по почти същия сценарии – достигане до тайбрек, в който пред Кирьос се откри възможност за спечелването на мача. Хачанов обаче нямаше повече козове в ръкава си и третият опит се оказа успешен за местния любимец Кирьос, който оформи крайното 6-2, 7-6, 6-7, 6-7, 7-6 след четири часа и половина игра.

Кирьос  показа, че може и да бе различен човек, но беше останал все същият атрактивен играч със своите сервиси отдолу, прецизни къси топки и зрелищни уинъри.

nick-kyrgios

1. Новак Джокович – Доминик Тийм, финал на Australian Open

Доминик Тийм определено не се страхува от най-трудните мисии в тениса. След като на два пъти се изправи срещу Рафаел Надал на финала на Ролан Гарос австрицът стигна до мача за титлата и на Australian Open, където неговият опонент Новак Джокович преследваше своята рекордна осма титла. Сърбинът никога не бе губил финал или полуфинал в Мелбърн, което правеше мисията на Тийм да изглежда още по-невъзможна.

Освен това Тийм никога не бе побеждавал Джокович на твърди кортове, а сърбинът бе още по-мотивирна заради факта, че евентуална титла щеше да му позволи да измести Рафаел Надал от върха в ранглистата.

Австриецът заложи на динамична и агресивна игра с непрестанно търсене на уинъри и изглеждаше, че тази стратегия ще му донесе успех, след като Тийм поведе с 2-1 сета. При 1-1 в четвъртия сет пред него се откри възможност за пробив, но Джокович, който след мача сподели, че не се е чувствал никак добре на корта, изненада по-младия си опонент и отново излезе напред в резултата.

Сърбинът спечели четвъртия сет с 6-3, след което стигна до пробив в третия гейм на петия сет. Това сякаш бе моментът, в който ентусиазмът на Тийм се изпари, а Джокович не пропусна чудесната възможност и триумфира с титлата след 6-4, 4-6, 2-6, 6-3, 6-4.