Австралия стартира с победа след обрат срещу Италия

ATP Cup, група В

Австралия – Италия 2-1

Отборът на Австралия поднесе първата голяма изненада на тазгодишното издание на ATP Cup. Домакините надделяха над миналогодишния финалист Италия след драматичен обрат, като това бе поредният сблъсък от днешния ден, който бе решен след мача на двойки.

В сблъсъка на вторите ракети Яник Синер победи без особени усилия световния №176 Макс Пърсел. Единственият напрегнат момент за италианеца в откриващия сет бе вторият гейм, когато попиля две възможности за пробив и позволи на опонента си да изравни. След това обаче десетият в света доминираше категорично и не загуби повече геймове до края на сета. Синер поведе с 4-0 във втората част, но си позволи отпускане и Пърсел редуцира пасива си до 4-3. Шампионът на Sofia Open обаче прекъсна серията на опонента си с гейм на нула, след което осъществи решаващ пробив за крайното 6-1, 6-3.

Матео Беретини се завърна на корта, след като се възстанови от получената на Финалите контузия, но определено няма да запомни с добро първия си мач за новата година. Италианецът бе далеч от най-добрия си ритъм, от което неговият опонент – Алекс Де Минор, се възползва максимално. Австралиецът проби за 4-1, като впоследствие продължи да бъде много солиден на сервис и спечели първия сет с 6-3.

Беретини успя да поведе във втората част, но след това Де Минор реализира нов пробив и направи сериозна крачка към победата, повеждайки с 5-3. Световният №7 обаче успя да върне брейка и отново излезе напред в резултата, но Де Минор спечели подаването си в дванадесетия гейм и доведе сета до тайбрек. В него по-добрата физическа кондиция на австралиеца оказа своето влияние и той стигна до четири поредни мачбола. Беретини спаси два от тях след отличен форхенд и непредизвикана грешка на Де Минор, но третият опит се оказа щастлив за местни любимец и той триумфира с 6-3, 7-6(4).

В мача на двойки Беретини отново излезе на корта редом със Симоне Болели, а от другата страна на мрежата бяха Джон Пиърс и Люк Савил. Австралийският тандем проби за 3-0, като впоследствие не допусна италианците да намалят изоставането си. Втората част бе доста по-равностойна, като в първите десет гейма никоя от двойките не стигна до пробив. Пиърс и Савил обаче показаха много повече самообладание в решаващата фаза от двубоя и приключиха мача с два поредни гейма на нула, оформяйки крайното 6-3, 7-5.