Баутиста Агут изстрада двучасова победа над Соуса в Ротердам

ABN Amro World Tennis Tournament, I кръг
Роберто Баутиста Агут – Жоао Соуса 7-6(4) 1-6 6-3

Роберто Баутиста Агут продължава да впечатлява през сезон 2016 и след като в неделя вдигна трофея в София, три дни по-късно изстрада двучасова победа над коравия Жоао Соуса със 7-6(4) 1-6 6-3 в I кръг на ATP500 турнира в Ротердам.

Испанецът определено влезе като фаворит в мача, но пък Соуса го победи два пъти през 2015-а и то все след обрати, съответно на полуфинала в Умаг и финала във Валенсия. Баутиста Агут поведе рано с пробив за 2-0, но бързо загуби аванса си и резултатът стана 3-3. При 5-4 шампионът от София пропиля цели четири сетбола, а в тайбрека изостана с 2-4 точки, но взе пет поредни разигравания и измъкна сета след час и 10 минути здрава битка.

Втората част обаче се изниза изключително бързо и определено не по вкуса на испанеца. Баутиста Агут не успя да спечели нито една точка след втори сервис и Соуса скоростно фиксира резултат 6-1 на таблото за едва 26 минути.

Решителният сет вървеше сравнително спокойно до 3-3 гейма, когато световният №17 рязко вдигна нивото на представянето си. При 4-3 и 0-15 той изстреля два мощни форхенд уинъра по правата и си осигури 0-40, а с дълбок ретур предизвика грешка на Соуса и пробивът за 5-3 стана факт. Баутиста Агут получи помощ от мрежата на свой сервис и след щастлив рикошет поведе с 30-15, а зрелищен бекхенд уинър му даде два мачбола. Соуса ги отрази, но испанецът стигна и този път приключи спора. Баутиста Агут продължава срещу Иржи Весели.

В мач от втория кръг на турнира, Филип Колшрайбер мина лесно през Иван Додиг с 6-4 6-2 и очаква Жил Мюлер или Марин Чилич на четвъртфинал.