Бердих и Щепанек дадоха преднина на Чехия в Хановер – 2-1

Бердих и Щепанек дадоха преднина на Чехия в Хановер - 2-1

Купа „Дейвис“, Световна група
Германия – Чехия 1-2
Колшрайбер/Печнер – Бердих/Щепанек 6-7(7) 5-7 4-6

Чехия днес напомни защо има 12 победи в последните си 14 сблъсъка в купа „Дейвис“, след като Томаш Бердих и Радек Щепанек изтръгнаха успеха в тежка битка с Филип Колшрайбер и Филип Печнер – 7-6(7) 7-5 6-4 насред Хановер. В петък гостите загубиха първия сингъл, а Бердих изоставаше във втория с 1-2 сета срещу 18-годишния Александър Зверев и германците предвкусваха сладък триумф, но балансът в серията вече изглежда по доста по-различен начин.

В откриващия сет двойките се „захапаха“ здраво от първата точка и макар да имаше тежки моменти и от двете страни на мрежата, не се стигна до нито един пробив, а тайбрекът дойде като логична развръзка. В него отборите си размениха по три минипробива до 7-7, когото чехите откраднаха точка за 8-7 и Бердих приключи сета с хубав сервис. Ветеранът Щепанек размаха стисна юмрук и погледна към щаба на гостите, които прекрасно осъзнаваха, че изковаха важна психологическа победа в мача. Доказваше го и общият брой на спечелените точки до момента, който беше 58-57 в тяхна полза.

Германците нямаше как да се предадат и надлъгването продължи с пълна сила след почивката, но този път сервиращите доминираха доста по-уверено. Зрителите по трибуните видяха равенство единствено в първото подаване на Колшрайбер и Печнер, но нататък последва серия от сравнително тихи геймове. При 5-5 Колшрайбер заби смач в мрежата и резултатът стана 0-40, а чехите материализираха още първия брейкбол и след още няколко минути си осигуриха аванс от два сета със 7-5.

Бердих и Щепанек потеглиха в третата част с изтощителен сервис гейм с 18 разигравания, в който отразиха три брейкбола. Чехите се възползваха от поредният спечелен минидуел, веднага пробиха за 2-1 и не изпуснаха аванса си до крайното 6-4.

В неделя Томаш Бердих може да класира гостите на четвъртфинал при победа над Колшрайбер, а за последния сингъл са заявени Зверев и Лукаш Росол.