Бердих пречупи блестящия Зверев и изравни резултата в Хановер – 1-1

Бердих пречупи блестящия Зверев и изравни резултата в Хановер - 1-1

Купа „Дейвис“, Световна група
Германия – Чехия 1-1
Филип Колшрайбер – Лукаш Росол 3-6 6-3 6-4 2-6 6-3
Александър Зверев – Томаш Бердих 6-7 (6) 6-1 6-4 6-7(5) 6-4

Александър Зверев изигра един от най-впечатляващите мачове в кариерата си и доказа, че на със своите 18 години е една от бъдещите звезди на тениса, но днешният ден все пак принадлежеше на Томаш Бердих, който измъкна победата със 7-6(6) 1-6 4-6 7-6(5) 6-4 в зрелище, продължило 4 часа и 20 минути. По този начин чехите изравниха резултата в серията в Хановер, след като по-рано днес Филип Колшрайбер се справи с Лукаш Росол с 3-6 6-3 6-4 2-6 6-3.

Зверев още веднъж показа, че е натрупал сериозно самочувствие от началото на годината и даде много сериозен отпор на световния №7 в откриващия сет. Бердих поведе с 2-0, само че под мощния съпровод на феновете по трибуните в Хановер, 18-годишният талант отвърна с цели два пробива и обърна до 4-3. Чехът все пак активира спасителния план и веднага направи рибрейк за 4-4. Томаш дори имаше сетбол при 5-4, само че Зверев го заличи и последва тайбрек.

В него тийнейджърът стигна до 6-5, но трябваше да преглътне горчиво загубена точка, в която ударите на Бердих на два пъти се отклониха от филето на мрежата, преди той да успее да завърши разиграването със смач. Зверев не можа да се възстанови достатъчно бързо психически и след бекхенд в мрежата предаде сета с 6-8 точки.

Младият германец обаче отговори много мощно след почивката и рестартира битката с впечатляващо 6-1 за едва 28 минути. Грешките заваляха от ракетата на Бердих в третия сет и той не само, че загуби още първото си подаване, но допусна и пробив на нула за 1-4. Чехът веднага върна единия брейк, само че Зверев много често намираше слабости при ретура на бекхенд страната на съперника и не допусна обрат, затваряйки сета с 6-4.

Бердих все пак намери начин да стабилизира играта си и макар да мина през две ужасно тежки подавания в началото на четвъртата част, световният №7 все пак не допусна пробив. Зверев също устоя психически и спаси сетбол при 5-6, за да вкара спора в тайбрек. В него опитът на 30-годишния чех най-после натежа и след 7-5 точки в негова полза, зрелището в Хановер влезе в пети сет.

Зверев започваше да дава признаци на физическа умора и Бердих използва спад в концентрацията на съперника, за да си подсигури пробив за 4-3. При 5-3, тийнейджърът изкара удар на милиметри в аут и след 4 часа и 16 минути, световният №7 получи първия си мачпойнта. Чехът обаче сбърка ретура и беше принуден да сервира за мача при 5-4. Бердих не се поколеба от линият за начален удар и с гейм на нула върна гостите в серията.