Лоренци изведе Италия напред срещу Швейцария след драмата на деня

Купа „Дейвис“, Световна група
Италия – Швейцария 1-0
Паоло Лоренци – Марко Киудинели 7-6(14) 6-3 4-6 5-7 7-5

Днешният ден ни предложи много качествен тенис, но триумфът на Паоло Лоренци с 7-6(14) 6-3 4-6 5-7 7-5 в близо петчасов трилър с марката купа „Дейвис“ определено ни напомни, защо този турнир е толкова неповторим. Италианецът поведе с 2-0 сета пред родна публика на клея в Песаро, само че в крайна сметка му се наложи да отразява три поредни мачпойнта, за да изведе домакините напред в резултата срещу Швейцария без Роджър Федерер и Стан Вавринка.

Двамата съперници ни подсказаха, че ни очаква епична битка още в първия сет, който продължи цели 65 минути, а Лоренци зарадва трибуните с успех с 16-14 точки. Съперниците се движеха като скачени съдове в резултата до 14-14, когато италианецът пласира прекрасен форхенд уинър, след което наниза 16-ата точка с ас. Втората ракета на домакините проби два пъти след почивката за 6-3 и победата изглеждаше много близо.

Но само изглеждаше. Защото Киудинели показа на корта, какво означава духът на купа „Дейвис“ и с по един пробив в следващите два сета вкара драмата в пети решителен. А той започна изтощителен гейм, който швейцарецът все пак удържа след два спасени брейкбола. Киудинели се намираше на прага на пълния обрат след пробив за 4-2, само че при 5-3 шокиращо предаде подаването си на нула.

Световният №146 реагира светкавично и стигна до 0-40 в следващия сервис гейм на съперника, само че Лоренци прати в историята и трите мачбола, след което проби отново за 6-5 и сложи точка на изумителния сблъсък със 7-6(14) 6-3 4-6 5-7 7-5. Във втория мач на корта ще излязат Андреас Сепи и Хенри Лааксонен.