Беретини бе затруднен, но преодоля Андерсън на старта на АО

Australian Open, първи кръг

Матео Беретини – Кевин Андерсън 7-6(9), 7-5, 6-3

Световният №10 Матео Беретини започна участието си на Australian Open с победа в три сета над двукратния финалист от Големия шлем Кевин Андерсън. Италианецът сътвори истински подвиг като спаси общо осем сетбола в първата част, след което пое контрола върху мача и не го изпусна до края.

Любителите на асовете със сигурност са харесали мача, тъй като в него те бяха общо 32 – 18 за Андерсън и 14 за Беретини. И двамата опоненти не бяха особено убедителни при възможностите си за пробив. Беретини реализира само два от деветте си брейкпойнта (29%), докато неговият опонент не успя при нито един от трите си опита.

Първият сет бе напълно равностоен, като и двамата спечелиха своите подавания и не допуснаха опонентът да достигне до пробив. Андерсън може горчиво да съжалява за загубената първа част, тъй като при резултат 5-4 бившият №5 в света стигна до три поредни сетбола. Те обаче бяха отразени от Беретини и впоследствие се стигна до тайбрек.

В него Андерсън отново имаше три поредни възможности да приключи сета в своя полза, но неговият опонент и този път успя да избегне опасността. В хода на тайбрека Андерсън пропиля още два сетпойнта, докато Беретини също не се възползва от възможност за спечелването на сета. В крайна сметка италианецът получи втори шанс, който успя да оползотвори и спечели тайбрека с 11-9, а заедно с него и първия сет.

Втората част започна с гейм на нула за Беретини, но Андерсън върна жеста и възстанови равенството. И двамата спечелиха следващите си четири сервис гейма и така резултатът стана 5-5. Веднага след това обаче Беретини вдигна темпото и подобри значително играта си, като в следващите два гейма даде само една точка на Андерсън и така записа решаващ пробив, след който спечели сета със 7-5.

Оказалият се последен трети сет започна по аналогичен начин, като в първите седем гейма от него както Беретини, така и Андерсън бяха безгрешни при своите подавания и така се стигна до резултат 4-3 в полза на италианеца. В осмия гейм първата ракета на Италия пропусна две точки за пробив, но при третия си опит постигна целта си и се доближи само на гейм от победата. Тя стана факт след като Беретини даде само още една точка на Андерсън и реализира първия мачпойнт, който се откри пред него. Така световният №10 оформи крайното 7-6(9), 7-5, 6-3 след два часа и половина игра и намери място в следващата фаза на надпреварата.