Оже-Алиасим и Шварцман намериха място в трети кръг на АО

Australian Open, втори кръг

Феликс Оже-Алиасим – Джеймс Дъкуърт 6-4, 6-1 ,6-2

Диего Шварцман – Александър Мюлер 6-2, 6-0, 6-3

Световният №19 Феликс Оже-Алиасим се класира за трети кръг на Откритото първенство на Австралия след победа в три сета над представителя на домакините Джеймс Дъкуърт. Канадецът демонстрира много добра форма и контролираше играта почти през целия мач, като стигна до победата за по-малко от 2 часа игра.

В трети кръг Оже-Алиасим ще се изправи срещу своя сънародник Денис Шаповалов, който елиминира Бърнард Томич.

Едно от най-силните оръжия на Оже-Алиасим бе сервисът. Втората ракета на Канада записа цели 19 аса срещу само три на Дъкуърт. Финалистът от Great Ocean Road Open имаше значително предимство по отношение на спечелените на първи сервис точки (81%:56%) и реализира шест от десетте си точки за пробив, докато Дъкуърт нито веднъж не стигна до брейкпойнт.

Дукуърт успя на два пъти да поведе в началото на мача, но Оже-Алиасим не му позволи да осъществи пробив. Канадецът бе този, който в петия гейм пръв проби сервиса на своя опонент, след което увеличи преднината си на 4-2. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като Оже-Алиасим продължи да поддържа разликата от два гейма и спечели първия сет с 6-4.

Канадецът продължи да владее инициативата и поведе с 2-0 във втория сет след ранен пробив. Дъкуърт намали резултата, но след това Оже-Алиасим изигра най-силния си период в мача и спечели четири поредни гейма, приключвайки сета при резултат 6-1 в своя полза.

Осминафиналистът от US Open на два пъти поведе в началото на третия сет, но Дъкуърт не му позволи да натрупа преднина и така резултатът достигна 2-2. Подобно на втория сет обаче Оже-Алиасим отново направи серия от четири поредни гейма и по този начин оформи крайното 6-4, 6-1, 6-2 след 1 час и 46 минути на корта.

Диего Шварцман също намери място в следващата фаза на Australian Open след победа в три сета над 210-ия в света Александър Мюлер. Аржентинецът не изпита особени затруднения и стигна до победата след само час и половина на корта.

Мюлер записа пет аса срещу нито един на Шварцман, но за сметка на това световният №9 имаше значително предимство при спечелените както на първи (68%:40%), така и на втори сервис точки (58%:35%). Шварцман реализира девет от 15-те си точки за пробив (60%), а на свой ред Мюлер оползотвори два от четирите си брейкпойнта (50%).

Полуфиналистът от Роланд Гарос пое контрола върху мача още от самото начало и бързо натрупа комфортен аванс от 4-0. В петия гейм Шварцман имаше възможност окончателно да убие интригата в сета, но пропусна три точки за пробив и позволи на Мюлер да намали резултата. Французинът проби сервиса на Шварцман за 4-2, но аржентинецът бе почти безгрешен в следващите два гейма и така спечели първия сет с 6-2.

Във втория сет интрига имаше само в първия гейм, когато Мюлер спаси два брейкпойнта, но въпреки това Шварцман успя да пробие сервиса му при третия си опит. Аржентинецът спечели сравнително лесно и следващите пет гейма, като в нито един от тях не даде повече от две точки на своя опонент.

Мюлер спечели първия гейм в третия сет, но Шварцман осъществи обрат с два поредни гейма на нула. Аржентинецът продължи да играе значително по-добре и увеличи преднината си на 5-1, като в шестия гейм спаси две точки за пробив на Мюлер. Въпреки наглед безнадеждната ситуация французинът продължи да се бори и спечели два поредни гейма на нула, но Шварцман триумфира в деветия и така спечели мача с убедителното 6-2, 6-0, 6-3.