Slow Living: Няколко причини да зарежем смартфона и да го заменим с ракета. Поне за малко

Slow Living: Няколко причини да зарежем смартфона и да го заменим с ракета. Поне за малко

Този текст е част от поредицата ни Slow Living и Digital Detox, с подкрепата на Депозити с бъдеще от БНП Париба. Първокласна грижа за вашите спестявания.

Научете повече: deposits.bnpparibas.bg

Кой спорт може да вдъхнови както 9-годишен, така и 90-годишен? Този, който е за цял живот.“

Познати ли са ви тези думи? Бившият №1 Стан Смит, шампион от Уимбълдън и US Open, е поставил пред себе си мисия да докаже, че тенисът е спорт за цял живот, а Арнолд Помпън – най-добрият 90-годишен тенисист в САЩ е живото доказателство за това.

Помпън е баща на четири момчета, картотекирани в американската колежанска тенис лига, но докато те спортуват, той им е по-скоро шофьор, отколко нещо повече. Историята на американеца влиза в рубриката “Герои” на tennis.com като един от парадоксите на този спорт. До 60-та си година Арнолд не е хващал ракета, освен за да я премести от едно място на друго. Не се и интересува особено от спорта.

tennis-2100437_1280

След като се пенсионира обаче си казва “нали не искаш да станеш зеленчук” и започва да тренира. Тенисът се превръща в негова страст. Аронолд редовно се включва в турнири, но късметът не е на негова страна и почти винаги още в първи кръг среща поставени състезатели, което води до натрупване на загуби и го кара да се замисли дали наистина си струва да се занимава с това.

В един момент все пак монетата се обръща и преди мач в L.A. Tennis Club топ поставеният се оттегля, като това му осигурява мач с друг противник.

Бях брилянтен, под пара! Победих 6-0 6-1“, разказва Помпън.

…..

Според изследване на Mayo Study Clinics, известно като Copenhagen City Heart Study (CCHS) тенисът е спортът, който най-много допринася за дълголетието. Резултатите показват, че редовното му практикуване може да добави до десет години към живота на хората.

В изследването се разглеждат спортните активности на 8577 души в продължение на 25 години. То се провежда от 10 октомври 1991 до 22 март 2017 и анализира причините за смъртта на включените в студията лица.

Очаквано с най-кратка продължителност на живота са хората, които изобщо не спортуват. Тези, които бягат редовно живеят със средно 3,2 години повече, плувците средно с 3,4 години повече, а колоездачите – с 3,7.

Футболът увеличава продължителността със средно 5 години, а спортовете с ракети излизат начело – бадминтонът носи средно 6,2 години повече, докато тенисът няма конкуренция със своя принос: допринася за дълголетието на хората със средно 9,7 години.

Подобни резултати показва и изследване на учени от Оксфорд, които търсят най-полезния за здравето спорт. Те анализират 11 национално-представителни изследвания с данни за Англия и Шотландия, събирани в периода 1994-2008 година. Средната възраст на хората е 52 години, а извадката им е от 80,306 човека. Освен спортната дейност, под внимание са взимани и всички други активности на хората, за които може да се каже “че са ги оставяли без дъх и са ги карали да се изпотят” .

Всеки участник е проследяван 9 години. През периода са починали 8,790 човека по различни причини, като 1909 са от сърдечни заболявания.

Изводът на изследователите е, че рискът от смърт на хора, които практикуват спортове с ракета спрямо изобщо неспортуващите е с 47% по-малък. За плувците това са 28% по-големи шансове за дълголетие, за феновете на аеробните спортове – 27%, а за велосипедистите 15%.

training 2

Защо обаче това е така и как всъщност тенисът влияе върху организма ни?

Изследователите твърдят, че покачването на сърдечния ритъм е ключово за нашето дълголетие, а в тениса то е придружено и от контакт с други състезатели, което също има положителен принос. Общуването с другите хората и въобще социализацията са фактор, който има голямо значение за здравето.

Нека обаче погледнем в детайли как любимият ни спорт ни помага да живеем по-дълго.

На корта темпото варира – интензивността спада и се покачва от точка на точка. Това редуване на динамиката спомага за изгарянето на мазнини и същевременно тренира сърдечносъдовата система, като по този начин намаля вероятността от сърдечносъдови заболявания.

Мачовете продължават по-дълго отколкото при повечето видове спортове, като при пиковите моменти тялото е тествано до своя предел. Поради натоварването изразходваме значителни количества калории и това е добре за поддържането на здравословни нива на холестерол и телесни мазнини, които от своя страна благоприятстват сърдечното здраве.

Тенисът развива цялата мускулатура. За да противодействаме на късата топка на опонента си например, ние първо трябва да бягаме, за да стигнем до нея, да се наведем, за да може ракетата ни да я спре, точно преди да удари земята, и накрая да я ударим, за да се върне тя в противниковото поле. Ако сте фенове на стила на Гаел Монфис, скоковете при смаш и форхенд също може да присъстват в играта ви. Тези действия използват и влияят на мускулите на цялото ни тяло – краката, ръцете, гърба и корема.

training 3

Освен всичко това увеличаваме здравината на костите си, като това важи както за младите, чийто организъм тепърва се развива, така и за възрастните хора.

Позитивите за психиката ни също са налице – тенисът винаги е бил окачествяван като спорт за джентълмени, който толерира спортсменството и практикуването му пренася тези човешки ценности в ежедневния живот.

Да върнем все пак на историята на Арнолд. Резултат 6-0 6-1 е способен да направи чудеса и да изстреля във въздуха увереността на всекиго. Арнолд е на деветото небе… за няколко секунди:

Човекът дойде на мрежата, беше щастлив и ме поздрави, а после каза: „Знаеш ли, от четири години ходя по турнири и не бях печелил гейм, преди да срещна теб.“

Тогава всичко ми стана ясно, но поне вече не бях в позиция, заради която все играех с топ поставен. Заради това и не се отказах и продължих да играя.“

Толкова години по-късно Арнолд е все така ентусиазиран, както споделя и треньорът му: „Никога не съм срещал човек, толкова готов да играе. Сингъл, двойки – няма значение. Радвам се, че идва на уроците ми, защото е вдъхновение за всички играчи. Може да прави всичко с топката.“

Помпън се издига до върха и обикаля света – това е неговото тенис пътешествие.

За мен това е един безкраен турнир“, защото никога не е късно.

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH