Ботик ван де Зандшулп – четвъртфиналист на US Open

US Open, четвърти кръг
Ботик Ван де Зандшулп – Диего Шварцман 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1
Даниил Медведев – Даниел Еванс 6-3, 6-4, 6-3

Заглавието, което видяхте едва ли е нещо, което сте очаквали да прочетете през 2021-а, но е факт – нидерландецът Ботик ван де Зандшулп е първият четвъртфиналист при мъжете на US Open.

Квалификантът записа седма поредна победа в Ню Йорк след петсетова битка с 11-ия в схемата Диего Шварцман – 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1 след 4 часа и 19 минути на корта.

За световния №117 това бе първи мач, в който спечели първия сет, след като в предишните 6 неизменно губеше първата част, а в първи кръг срещу Карлос Табернер направи и обрат от 0-2 сета.

И днес обаче Ван де Зандшулп демонстрира невероятния си борбен дух. В четвъртия сет той пропусна два мачбола, за да се стигне до пети сет, в който успя да реализира най-голямата победа в кариерата си. За него това е втори успех над поставен след този над Каспър Рууд във втори кръг.

Така в топ 8 на турнира ще има поне един квалификант, като Петер Гойовчик и Оскар Оте имат възможност да последват там своя нидерландски колега.

През тази година Ван де Зандшулп преодоля квалификациите на всеки един от четирите турнира от Големия шлем, а представянето в Ню Йорк ще го изпрати на около 62-а позиция в ранглистата.

За него следва мач срещу световния №2 Даниил Медведев, който нямаше особени затруднения срещу Даниел Еванс – 6-3, 6-4, 6-3.

На „Луис Армстронг“ Ван де Зандшулп за пореден път демонстрира, че нивото му е много по-високо от това, което показва настоящата позиция в ранглистата. Добрият му сервис гарантираше лесни точки на първи сервис, излизанията на мрежата бяха ефективни, а най-важно бе самообладанието му във важните моменти. Двубоят бе изпълнен с множество шансове за пробив, като победителят реализира 7 от 19, докато при Шварцман пробивите бяха 4 от 13 възможности.

В седмия си мач на турнира Ван де Зандшулп очевидно нямаше желание отново да изостава със сет и пробив още в първия гейм. Последва затвърждаване в гейм, в който той отрази четири възможности за рибрейк.

Аржентинецът също трябваше да се справя в сложния за него пети гейм. Ключов бе осмият, в който световният №117 се измъкна след пет равенства, а веднага след това сложи край на сета с втори пробив.

Във втората част той продължи да печели по-убедително подаванията си и Шварцман се пропука в самия край за 6-4.

Ван де Зандшулп изглеждаше близо до победа в три сета след пробив за 4-2 в третата част, но до края на сета допусна пълен обрат. Напълно възможен бе и успех в четири части. След разменени пробиви за 4-3 и 4-4 нидерландецът стигна до два последователни мачбола при 5-4. Все пак Шварцман измъкна подаването си, а това повлия на по-неопитния от двамата. Брейк в полза на аржентинеца значеше, че 32-и мач на US Open 2021 ще се реши в пети сет.

И, ако на теория Диего изглеждаше фаворит с оглед на развитието до този момент, то Ван де Зандшулп успя да се събере и отново да демонстрира най-доброто от себе си. В началото той поведе с 3-0, а след нов пробив за 5-1 реши всичко в двубоя. Още два мачбола бяха пропуснати, а след отразен брейкбол все пак мачбол №5 се оказа щастлив за квалификанта.

По същото време на „Артър Аш“ Медведев не срещна особени трудности срещу световния №27 Еванс в мач, който ще се запомни с един феноменален ретур уинър встрани от мрежата през втория сет.

Първият бе решен с единствен пробив за 3-1. Вторият отново започна с ранен брейк за руснака преди Еванс да реализира единствения си пробив в мача при 3-3. Веднага след това световният №2 постигна рибрейк на 0, който бе достатъчен за успеха в сета. Третият бе най-лесен за него и след още два пробива мачът вече бе в историята.