Алкарас и Оже-Алиасим достигнаха до четвъртфинал в Ню Йорк

US Open, осминафинал

Карлос Алкарас – Петер Гойовчик 5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 6-0

Франсис Тиафо – Феликс Оже-Алиасим 6-4, 2-6, 6-7(6), 4-6

Тазгодишният US Open определено е турнир, на който някои от младите таланти в тениса заявиха сериозно присъствието си на голямата сцена. Двама от тях – Карлос Алкарас и Феликс Оже-Алиасим, достигнаха до първия си четвъртфинал на Откритото първенство на САЩ след нови впечатляващи победи. За испанеца това е дебютно участие на тази фаза на „мейджър“ турнир, докато канадският тенисист ще играе на втори четвъртфинал на Големия шлем, след като по-рано през сезона го направи и на Уимбълдън.

След като в трети кръг елиминира Стефанос Циципас, сега Алкарас отново надделя в петсетова драма, като този път победеният опонент бе световният №141 Петер Гойовчик. Мачът започна вихрено за младия испанец, който реализира два последователни пробива и поведе с 3-0. Впоследствие обаче Гойовчик подобри значително представянето си и успя да възстанови равенството при 4-4. Алкарас си върна водачеството, но не за дълго, тъй като след това германският тенисист направи серия от три поредни спечелени гейма и надделя със 7-5 в първата част.

Вторият сет започна така, както и първият – с ранен пробив и преднина от 2-0 за Алкарас. Гойовчик редуцира пасива си, но този път младият испанец не позволи на опонента си да осъществи обрат. Възпитаникът на Хуан Карлос Фереро започна да демонстрира много по-бърз и агресивен тенис, като в следващите четири гейма даде само четири точки на Гойовчик и спечели категорично втората част с 6-1.

Алкарас спаси две точки за пробив и поведе в началото на третия сет, но неговият опонент отговори с пробив и направи резултата 3-1 в своя полза. Гойовчик съхрани преднината от два гейма до 5-3 и изглеждаше, че е съвсем близо до това да си върне водачеството в мача. Световният №55 обаче върна пробива и изравни за 5-5. За негово съжаление, усилията му се оказаха недостатъчни и веднага след това Гойовчик записа нов брейк, който успя да затвърди и се наложи със 7-5.

Четвъртият сет започна с пробив за германеца, но след това Алкарас изигра един от най-силните си периоди в двубоя и поведе с 4-1. Гойовчик редуцира пасива си, след като в шестия гейм отрази брейкбол, но испанският тийнейджър бързо си върна инициативата и в следващите два гейма загуби само една точка, като по този начин спечели сета с 6-2.

Петият сет бе най-краткият и най-безинтересният в мача. Алкарас доминираше напълно и не даде нито гейм на Гойовчик, като приключи сета само за 24 минути и така оформи крайното 5-7, 6-2, 5-7, 6-2, 6-0 след три часа и половина игра на „Грандстенд“.

Място сред най-добрите осем в турнира за пръв път в кариерата си си осигури и Феликс Оже-Алиасим. Втората ракета на Канада затвърди добрата си форма с четирисетов успех над Франсис Тиафо и се класира за следващата фаза, където негов опонент ще бъде Карлос Алкарас.

Мачът започна по-добре за американеца, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Оже-Алиасим опита да отговори на предизвикателството, но в хода на сета пропусна осем възможности за пробив и Тиафо успя да съхрани преднината от два гейма, надделявайки с 6-4 в откриващата част.

Вторият сет започна равностойно, като Оже-Алиасим на два пъти поведе, но Тиафо успяваше да изравни. Канадецът обаче запази добрия си ритъм и записа два поредни гейма на нула, правейки резултата 4-2 в своя полза. Световният №15 увеличи своята преднина, след като спечели подаването си и в седмия гейм, а впоследствие реализира нов брейк и се наложи с 6-2.

В третата част никой от опонентите не успя да осъществи пробив, като Оже-Алиасим пропусна два поредни сетбола при 5-4, а при 6-5 пропиля още една възможност за спечелването на сета. В последвалия тайбрек Тиафо поведе с 3-1, но втората ракета на Канада успя да обърне резултата и взе водачеството при 5-4.

Американецът успя да си върне инициативата и стигна до сетпойнт, който обаче не успя да реализира. Тази грешка му струваше скъпо, тъй като веднага след това Оже-Алиасим спечели необходимите му две поредни точки и спечели сета със 7-6(6).

Оже-Алиасим проби сервиса на опонента си в началото на четвъртия сет, след което спаси три поредни брейкпойнта и удвои преднината си. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като в оставащите геймове никой от опонентите не успя да стигне до точка за пробив и в крайна сметка канадецът триумфира с 4-6, 6-2, 7-6(4), 6-2 след три часа и половина на корта.