Чилич остави Хърватия в играта след чист успех над Иснър

Купа „Дейвис“, Световна група, четвъртфинал

САЩ – Хърватия 2-2

Джон Иснър – Марин Чилич 6-7(9) 3-6 4-6

Двубоят между САЩ и Хърватия за Купа „Дейвис“ ще се реши в пети сблъсък, след като Марин Чилич се справи лесно със съпротивата на Джон Иснър и го победи със 7-6(9) 6-3 6-4.

Американците изглеждаха близо до победа с 3-0, след като спечелиха двата мача на сингъл в петък, а очакванията бяха почти непобедимите в този турнир братя Брайън да довършат нещата на двойки в събота. Тандемът Чилич-Додиг обаче постигна изненадваща победа в четири сета и остави живи шансовете на хърватите.

Балансът между двамата противници днес бе стряскащ – 5-0 победи за Марин, включително две срещи в турнири от Големия Шлем. И в днешния двубой се доказа, че Чилич е един от най-неудобните противници за Иснър и има психологическото предимство, когато двамата са един срещу друг на корта.

Първият сет в мача бе най-оспорван и равностоен. В него двамата доминираха на сервис и логично се стигна до тайбрек. Чилич направи първия решителен удар при 4-4, когато постигна минипробив след образцов ретур от бекхенд по правата.

Американецът обаче контрира с добра игра в защита и минаващ удар от бекхенд, който предизвика грешка на волето, и резултатът отново бе изравнен – 5-5.

При 8-8 хърватинът отново спечели точка на ретур след дълго разиграване и печеливш удар от форхенд по обратния диагонал. Чилич обаче не успя да приключи със сета на собствен сервис след груба грешка от форхенд и имахме ново изравняване – 9-9.

При 10-9 в своя полза бившият шампион на US Open отново стигна до разиграване и умело натисна бекхенда на опонента си, което му донесе победата в първата част.

Още в този първи сет се виждаше, че Чилич успява да пласира доста ретури в корта, но не достатъчно дълбоко, за да постигне решителен пробив. Това се промени още в началото на втората част, когато възпитаникът на Горан Иванишевич стигна до 0-40 и три брейкбола, но Иснър се спаси с гръмотевични сервиси.

Все пак в гейм №8 пробивът най-после бе постигнат и без много затруднения хърватинът спечели частта с 6-3 гейма.

Чилич допусна обрат от 0-2 сета срещу Джак Сок в петък, а също и срещу Роджър Федерер на четвъртфинала на Уимбълдън и преди днешния мач заяви, че ще направи всичко възможно да запази фокуса си, ако отново стигне до подобен аванс. Точно това се случи в третата част. Хърватинът проби в деветия гейм и повече не погледна назад, с което изходът от този четвъртфинал е в ръцете на Джак Сок и Борна Чорич, излизащи един срещу друг в последния мач.

Американците не са играли на полуфинал от 2012 г., хърватите – от 2009 г. Опонентът им в тази фаза на надпреварата ще бъде Франция.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.