И без Анди Мъри Великобритания мина през Сърбия и продължава защитата на титлата

Купа „Дейвис“, Световна група, четвъртфинал

Сърбия – Великобритания 1-3

Душан Лайович – Кайл Едмънд 3-6 4-6 6-7(5)

Великобритания продължава със страхотните си игри в Купа „Дейвис“ и дори без Анди Мъри в състава си тимът, воден от Леон Смит, преодоля Сърбия като гост в Белград. Решителната победа за шампионите от миналата година постигна Кайл Едмънд – младият англичанин се наложи над Душан Лайович с 6-3 6-4 7-6(5).

Британците и най-вече капитанът им Смит бяха притеснени предвид логичното отсъствие на новия шампион на Уимбълдън Анди Мъри. В последния момент Дани Евънс също отпадна от състава заради болежки в рамото и лични проблеми. Домакините от Сърбия обаче също бяха без световния №1 Новак Джокович и Виктор Троицки и това предреши изхода на срещата.

Отборите си размениха победи в мачовете на единично в петък, а в събота специалистите на двойки Джейми Мъри и Доминик Инглот се наложиха над Филип Крайнович и ветерана Ненад Зимонич, за да приближат Великобритания само на една победа от нов полуфинал.

Отново товарът бе върху плещите на Едмънд, който впечатли по време на сезона на трева, и влезе като фаворит в мача срещу Лайович. Очакванията се оправдаха и англичанинът започна да доминира от самото начало на мача въпреки дъжда в Белград и тежките условия за игра.

Мощта на Едмънд от основната линия бе непосилна за Лайович и пред погледа на Анди Мъри, Кайл проби в гейм №6 и малко по-късно приключи частта с два аса – 6-3.

Сърбинът показваше добро движение от дъното на корта и добре поставен технически бекхенд с една ръка, но в седмия гейм на втория сет топовните ретури на Едмънд му донесоха нов пробив.

И втората част завърши по сходен начин – с хладнокръвен сервис гейм за британеца и победа с 6-4.

Едмънд се приближи до рутинната победа и в третия сет, след като проби и стигна до сервис за класиране на страната си на полуфинал при 5-4. Тогава обаче Лайович се събра и върна брейка в последния възможен момент.

Британецът трябваше да прояви характер в гейм №11, когато спаси два сетбола. В тайбрека Едмънд бе наваксващ през повечето време и трябваше да се връща от 2-4 и 4-5, но все пак бе по-стабилният в последните точки и донесе победата за Великобритания след тежък уикенд в Белград. На полуфинал ги очаква отборът на Аржентина, преодолял по-рано днес Италия.