Чорич заличи 5 мачбола и заслужи първи ATP трофей в Маракеш

Grand Prix Hassan II, финал
Филип Колшрайбер – Борна Чорич 7-5 6-7(3) 5-7

Борна Чорич със сигурност не бе сред фаворитите за титлата от Grand Prix Hassan II преди началото на турнира, но ето че извървя пътя до финала срещу Филип Колшрайбер и заличи цели 5 мачбола по пътя към обрата с 5-7 7-6(3) 7-5. 20-годишният хърватин имаше две поражения с по 0-2 сета в досегашните си мачове срещу този съперник, но днес се се пречупи и вдигна първата си ATP титла.

Мачът вървеше сравнително равностойно в началните минути, но и се създаваше усещането, че световният №32 изчаква подходящият момент за атака. Стигна се до 5-5 гейма, а Колшрайбер прати следващите два на сметката си с пробив за 7-5 и приключи първия сет. Серията на германеца набъбна до общо пет поредни гейма и той се откъсна с 3-0 и след почивката. Чорич обаче уби инерцията на съперника и се добра до шанс за рибрейк при 1-3, след което вкара хубав ретур на втория сервис на Колшрайбер и дочака грешка от форхенд.

Хърватинът остана в битката и стигна до 5-5, когато сценарият от първия сет сякаш започна да се повтаря. Колшрайбер спечели сервиса си за 6-5, след което стигна до брейкбол, който този път бе с цената на титла. Германецът обаче пропиля цели 5 шанса, като при третия сякаш бе най-близо, но пробва ретур уинър на втори сервис на Чорич и заби мощния си форхенд в мрежата, а в крайна сметка се стигна до тайбрек. Петте пропуснати мачбола натежаха на психиката на Колшрайбер и той предаде тайбрека с 3-7 точки, а финалът започна отначало.

Германецът удари първи с пробив за 2-1 гейма в решаващия сет и затвърди за 3-1, само че при 4-3 изостана с 0-40 на свой сервис и се пропука при третия брейкбол. Чорич пък излезе напред с 5-4 гейма и едва за втори път в целия финал имаше аванс в резултата, а след това поведе с 30-0 в подаването на съперника и се намираше на две точици от бляскав обрат.

20-годишният хърватин все пак си осигури три поредни мачбола при 6-5 гейма и при втория шанс достигна до къса топка на Колшрайбер и я завърши по късия диагонал, за да заслужи първата си ATP титла.