Марсилия донесе титла №10 за Медведев

Open 13 Provence, финал
Даниил Медведев – Пиер-Юг Ербер 6-4, 6-7(4), 6-4

Даниил Медведев е десеткратен шампион в АТР тура. В своя 18-и финал на най-високо ниво руснакът стигна до юбилейния трофей след 6-4, 6-7, 6-4 в двубоя за трофея на АТР 250 турнира в Марсилия срещу Пиер-Юг Ербер.

Двамата предложиха много приятен мач, в който Ербер беше напълно равностоен на съперника си и закономерно стигна до трети сет. Медведев обаче намери начин да измъкне решителната част след много слаб десети гейм за съперника си и така стигна до шеста титла на закрито от също толкова финали в зала. Така руснакът ще посрещне с трофей изкачването си до №2 в световната ранглиста – нещо, което в последните 16 години не бе правил никой освен Роджър Федерер, Рафаел Надал, Новак Джокович и Анди Мъри. За Ербер пък това бе четвърти загубен финал и така 29-годишният французин продължава да търси първия си трофей на сингъл.

В началото на мача двамата взимаха лесно подаванията си, но това се промени в петия гейм, в който Медведев поведе с 0-40 и реализира втория си брейкбол. Последва рибрейк, но с третия пореден пробив руснакът отново бе напред с 4-3 и до края на сета не позволи нови проблеми на начален удар.

Световният №3 изглеждаше на път да пречупи съперника, след като още в първия гейм на втория сет имаше шанс за пробив, който обаче бе спасен от Ербер. В следващите минути Медведев бе този, който имаше проблеми да взима подаванията си като в четвъртия и шестия гейм отрази общо три брейкбола, с които да остане наравно в резултата.

Ербер на свой ред бе много солиден на сервис в целия сет и така закономерно се стигна до тайбрек, в който двамата постоянно сменяха водачеството като в края с няколко успешни волета на мрежата французинът спечели сета.

Третата част вървеше изключително бързо, след като двамата минаваха експресно през подаванията си. При 5-4 за руснака обаче Ербер трябваше да сервира за оставане в мача и не издържа на напрежението. Той сбърка няколко волета, а Медведев играеше агресивно на ретур. Така се стигне до 15-40, когато ново грешно воле на Ербер сложи край на мача.