Медведев и Рубльов стартираха с експресни победи на АО

Australian Open, първи кръг

Даниил Медведев – Вашек Поспишил 6-2, 6-2, 6-4

Андрей Рубльов – Яник Ханфман 6-3, 6-3, 6-4

Световният №4 Даниил Медведев започна участието си на Australian Open с трисетова победа над Вашек Поспишил. Руснакът отново демонстрира чудесната форма, която показа на ATP Cup през последната седмица, и не остави никакви шансове на финалиста от Sofia Open.

Следващият опонент на Медведев ще бъде победителят от мача между Роберто Карбайес Баена и Атила Балаж.

Един от ключовите за успеха на Медведев компоненти бяха спечелените на втори сервис точки, където той регистрира 67% успеваемост, докато статистиката на Поспишил показваше доста по-скромните 36%. Освен това първата ракета на Русия реализира пет от своите девет възможности за пробив (56%), докато неговият опонент не успя да оползотвори единствената си възможност.

Медведев успя да пробие сервиса на Поспишил още в първия гейм, след което спаси точка за пробив на канадеца и поведе с 2-0. Поспишил намали резултата след гейм на нула, но веднага след това Медведев отново вдигна темпото и записа нов пробив, след който увеличи преднината си на 5-1. Канадецът отново редуцира пасива си, след което поведе с 30-0 в осмия гейм, но Медведев успя да обърне резултата и да спечели убедително първия сет с 6-2.

Втората част започна с гейм на нула за Поспишил, но неговият опонент бързо си върна контрола върху мача. Медведев отново игра на много високо ниво и спечели пет поредни гейма, като в никой от тях на даде повече от точка на световният №63. Посшишил намали резултата на 5-2, а в осмия гейм спаси два от трите поредни сетбола на Медведев. При третия си опит обаче шампионът от Финалите на ATP не допусна грешка и отново се наложи с 6-2.

Третият сет бе най-интригуващият в мача, като Поспишил на четири пъти повеждаше в геймовете, но Медведев не му позволи да пробие и така резултатът достигна 4-4. Световният №4 бе този, който реализира решаващ пробив, и в следващите два гейма даде само една точка на своя опонент, оформяйки крайното 6-2, 6-2, 6-4 след 1 час и 50 минути на корта.

Денят бе много добър и за другата голяма звезда на руския тенис – Андрей Рубльов. Световният №8 записа убедителна победа над 102-рия в ранглистата Яник Ханфман, осигурявайки си място в следващата фаза за по-малко от 2 часа.

Там руснакът ще се изправи срещу 74-ия в света Тиаго Монтейро.

Рубльов записа цели 17 аса срещу 7 за Ханфман, докато в същото време направи и по-малко двойни грешки (3-5). Руснакът спечели пет от тринадесетте си точки за пробив (38%), а в същото време Ханфман оползотвори една от четирите си възможности (25%).

Противно на очакванията мачът започна много по-добре за Ханфман. Германецът спаси брейкпойнт на опонента си в първия гейм, след което проби сервиса му и поведе с 2-0. Неубедителното начало обаче изобщо не обезвери Рубльов. Руснакът отново успя да намери верния ритъм и спечели следващите четири гейма. Ханфман намали резултата на 4-3 след гейм на нула, но Рубльов проби отново и спечели сета с 6-3, макар да пропусна три сетпойнта в деветия гейм.

Руснакът продължи да доминира и поведе с 3-0 в следващия сет, след като успя да пробие сервиса на Ханфман в маратонския втори гейм, продължил почти 10 минути. До края на сета и двамата бяха безгрешни при своите подавания и така Рубльов удвои преднината си в мача след като спечели и втората част с 6-3.

Ханфман на два пъти успя да поведе в началото на втория сет, но отново Рубльов бе този, който пръв стигна до пробив, и обърна резултата от 1-2 до 4-2. Германецът опита да си върне водачеството, но втората ракета на Русия не допусна това да се случи. Така Рубльов намери място в следващата фаза след като спечели с 6-3, 6-3, 6-4 за 1 час и 43 минути.