Медведев надделя над Фонини в непоносимата жега в Токио

Олимпийски игри, осминафинал

Даниил Медведев – Фабио Фонини 6-2, 3-6, 6-2

Даниил Медведев достигна до четвъртфиналите на олимпийския турнир в Токио след трисетов успех над Фабио Фонини. След убедителното начало руснакът свали значително темпото във втората част, но след това отново намери верния ритъм и не позволи на световния №31 да поднесе изненада.

В следващата фаза Медведев ще се изправи срещу Пабло Кареньо Буста, който по-рано днес победи Доминик Кьопфер със 7-6(7), 6-3.

Световният №2 записа повече асове (9-2), но уинърите бяха 12-8 в полза на Фонини. И двамата опоненти играха много офанзивно, в резултат на което направиха общо 84 непредизвикани грешки (44 за Фонини и 40 за Медведев). Финалистът от Australian Open реализира четири от деветте си точки за пробив (44%), докато четвъртата ракета на Италия оползотвори само един от своите осем брейкпойнта (13%).

Медведев успя да пробие още в първия гейм, след което затвърди брейка и удвои преднината си. Фонини намали резултата, но руснакът бързо си върна инициативата и реализира нов пробив, с който на практика реши сета, повеждайки с 5-1. Италианецът опита отново да редуцира пасива си, но вторият в схемата съхрани разликата от четири гейма и надделя с 6-2 в първата част.

Макар да спечели първия сет, Медведев отново изпитваше трудности с климатичните условия в Токио и изглеждаше видимо изтощен. Когато бе попитан от съдията на стола дали се чувства добре, световният №2 отговори: „Ще довърша мача, но може да умра. Ако това се случи, кой ще поеме отговорност?“. Малко по-късно, по време на една от почивките, камерите уловиха Медведев да се обръща към хората от щаба си с думите „Не мога“.

Вторият сет бе много по-оспорван, като Фонини на три пъти поведе в резултата, но неговият опонент неизменно успяваше да изравни. Медведев имаше възможност да обърне резултата, но в седмия гейм пропусна две точки за пробив и отново се оказа в ролята на догонващ при 4-3.

В маратонския осми гейм, продължил почти 15 минути, Фонини също пропусна два брейкпойнта, но в крайна сметка успя да реализира много важен пробив. Медведев беше много близо до това да върне брейка, но допусна обрат от 40-0 и Фонини спечели втория сет с 6-3.

В началото на заключителния сет руснакът отново започна да демонстрира най-добрата си игра, като първо спечели подаването си, отразявайки три поредни брейкпойнта, а впоследствие самият той успя да пробие и да натрупа солиден аванс от 3-0. Медведев продължи да поддържа тази разлика, като в седмия гейм отново отрази три точки за пробив, след което записа решаващия брейк, донесъл му успеха с 6-2, 3-6, 6-2 след 2 часа и 22 минути игра.