Медведев се наложи над Оже-Алиасим за втория си финал на US Open

US Open, полуфинал

Даниил Медведев – Феликс Оже-Алиасим 6-4, 7-5, 6-2

Даниил Медведев ще играе на финала на US Open за втори път в кариерата си. Руснакът записа пета чиста победа от началото на турнира, след като не загуби сет срещу световния №15 Феликс Оже-Алиасим. Медведев сътвори истински подвиг във втория сет, след като при 2-5 спаси два сетбола и направи серия от пет поредни спечелени гейма.

Опонент на Медведев в мача за титлата ще бъде победителят от двубоя между Новак Джокович и Александър Зверев.

Световният №2 се представи много по-добре на начален удар, като регистрира повече асове (12-4) и по-малко двойни грешки (4-10) от Оже-Алиасим. В същото време Медведев имаше сериозно превъзходство по отношение на реализираните уинъри (37-17), а броят на непредизвиканите му грешки бе значително по-нисък от този на канадеца (25-39). Първата ракета на Русия бе по-резултатен както на сервис (62-49), така и на ретур (42-24) и беше безупречен при точките си за пробив (5 от 5), докато опонентът му реализира само един от трите си брейкпойнта (33%).

Оже-Алиасим поведе пръв, въпреки трите двойни грешки в първия гейм, но Медведев отговори, спечелвайки подаването си на нула. И двамата опоненти продължиха да бъдат много солидни на начален удар, като в следващите четири гейма никой от тях не успя да стигне до точка за пробив.

Оже-Алиасим игра много агресивно, докато Медведев предприе по-дефанзивен подход и изчакваше колебания в играта на канадеца. Тактиката на световния №2 се увенча с успех и три поредни непредизвикани грешки на Оже-Алиасим му помогнаха да реализира първия пробив в мача, осъществявайки обрат за 4-3. Това видимо разколеба световния №15 и Медведев продължи да доминира, записвайки втори пореден гейм на нула.

Въпреки трудната за него ситуация, канадецът бе близо до това да изравни резултата, след като спечели деветия гейм и поведе с 30-0 в десетия. Сервисът не Медведев обаче отново заработи и руснакът успя да обърне резултата, спечелвайки откриващия сет с 6-4.

Втората част започна по начин, подобен на първата – Оже-Алиасим допусна четвърта двойна грешка от началото на двубоя, но въпреки това успя да спечели подаването си и да излезе напред в резултата. Впоследствие Медведев допусна няколко грешки, но при 40-40 пласира два безпощадни сервиса и възстанови равенството в сета. Паритетът се запази и при 2-2, след което канадският тенисист внесе промяна в тактиката си.

Медведев продължаваше да играе много зад основната линия, в резултат на което Оже-Алиасим реши да го затрудни с повече къси топки и излизания на мрежата. Това даде резултат и световният №15 си върна водачеството, след което стигна до точка за пробив. Тя бе спасена от Медведев, но скоро след това Оже-Алиасим си извоюва втори шанс, от който успя да се възползва и увеличи преднината си на 4-2.

Това даде огромно самочувствие на родения в Монреал тенисист и той спечели следващото си подаване на нула, доближавайки се само на гейм от спечелването на сета. Медведев обаче нямаше намерение да се предаде без битка. Руснакът спечели осмия гейм, а в деветия спаси два сетбола и осъществи пробив, с който редуцира пасива си до 5-4. Възходът на световния №2 продължи и той успя да затвърди брейка, като по този начин възстанови равенството в сета.

Това развитие на играта напълно разруши ритъма на Оже-Алиасим и в единадесетия гейм той допусна една двойна и две непредизвикани грешки, което помогна на Медведев да запише пробив на нула и да обърне резултата. Началният удар на руснака отново започна да затруднява сериозно неговия опонент и благодарение на това той стигна до три поредни сетбола. Първият бе пропуснат след двойна грешка, но веднага след това световният №2 записа ас, който му донесе успеха със 7-5 в сета.

Оже-Алиасим спечели откриващия гейм в третата част, но надеждите му да окаже по-сериозна съпротива на първата ракета на Русия бързо се изпариха. Медведев си върна контрола върху играта и осъществи два последователни пробива, натрупвайки комфортен аванс от 5-1. Финалистът в турнира за 2019 г. бе само на две точки от победата, но си позволи отпускане и опонентът му спечели седмия гейм.

Това обаче не разколеба Медведев и той стигна до два поредни мачбола. Първият бе пропуснат, след като световния №2 изпрати една наглед лесна топка в мрежата, но при следващата си атака не остави шансове на Оже-Алиасим и триумфира с 6-4, 7-5, 6-2 след малко повече от два часа игра.