Медведев сложи край на приказката на Ван де Зандсхулп

US Open, четвъртфинал

Даниил Медведев – Боутик Ван де Зандсхулп 6-3, 6-0, 4-6, 7-5

Даниил Медведев е първият полуфиналист на US Open 2021. Руснакът загуби сет за пръв път от началото на турнира, но въпреки това надделя над намиращия се на 117-о място в ранглистата Боутик Ван де Зандсхулп. Нидерландецът се представи много добре в последните два сета, но въпреки това не успя да спре световния №2, който за трета поредна година ще играе на полуфинал в Ню Йорк.

Там опонент на Медведев ще бъде победителят от мача между Карлос Алкарас и Феликс Оже-Алиасим.

Първата ракета на Русия записа повече асове (13-4), като в същото време направи по-малко двойни (1-4) и непредизвикани грешки (24-35) от своя опонент. Финалистът в турнира за 2019 г. беше по-резултатен както на сервис (73-66), така и на ретур (48-26) и реализира седем от 12-те си брейкпойнта (58%), докато Ван де Зандсхулп се възползва от две от своите пет възможности за пробив (40%).

Сблъсъкът започна много по-добре за Медведев, който успя да пробие още в първия гейм, след което затвърди брейка за 2-0. Ван де Зандсхулп прекъсна серията на руснака и намали резултата, но радостта му не продължи дълго. Нидерландецът опитваше да изненада именития си опонент с комбинация от мощни атаки от основната линия и къси топки, но Медведев бе подготвен за това. Световният №2 неутрализира по чудесен начин атаките на противника си и реализира нов пробив, с който натрупа комфортен аванс от 5-1.

Сетът изглеждаше решен, но Ван де Зандсхулп нямаше намерение да се предаде без битка. Нидерландецът започна да рискува повече при атаките си и тази тактика се отплати, като световният №117 на няколко пъти направи Медведев безпомощен с чудесни минаващи удари. По този начин Ван де Зандсхулп успя да върне един от пробивите, намалявайки резултата на 5-3.

Медведев отново мина в настъпление, но грешките му зачестиха, като в същото време опонентът му направи няколко много сполучливи излизания на мрежата. В маратонския девети гейм руснакът пропусна три сетбола, но продължи да поставя Ван де Зандсхулп под напрежение и реализира четвъртата открила се пред него възможност, надделявайки с 6-3 в откриващия сет.

За съжаление на неутралните зрители, втората част далеч не беше толкова оспорвана. Медведев изигра едни от най-силните си минути от началото на турнира и загуби само десет точки за целия сет, като по този начин се наложи категорично с 6-0 след само 23 минути игра.

Първата ракета на Русия продължи силната си серия, като спаси три брейкпойнта и спечели откриващия гейм в третия сет, но Ван де Зандсхулп също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Паритетът се запази до 2-2, след което нидерландецът реализира първия пробив в сета, който успя да затвърди и така увеличи преднината си на 4-2.

Медведев прекъсна устрема на опонента си с гейм на нула, но след това грешките му отново зачестиха, докато в същото време сервисът на Ван де Зандсхулп му създаваше много сериозни проблеми. Това помогна на световния №117 да се доближи само на гейм от спечелването на сета, но руският тенисист реагира по възможно най-добрия начин, като отново спечели подаването си на нула и намали изоставането си на 5-4.

Последваха няколко дълги разигравания, в които и двамата дадоха всичко от себе си и си заслужиха аплодисментите на публиката. В крайна сметка обаче Ван де Зандсхулп стигна до сетпойнт, а в последвалото разиграване Медведев допусна непредизвикана грешка при атака от бекхенд. Така нидерландецът стана първият играч, спечелил сет срещу световния №2 на тазгодишния US Open, и приключи третата част при 6-4 в своя полза.

Четвъртият сет също бе доста интригуващ, като в първите девет гейма никой от опонентите не успя да достигне до възможност за пробив. При 5-4 Медведев имаше възможност да приключи мача, но бекхендът на руснака го предаде и Ван де Зандсхулп отново спечели подаването си. Това не обезвери двукратния финалист от Големия шлем и той отново се доближи до успеха, след като спечели на нула единадесетия гейм.

Статуквото бе на път да се запази, след като нидерландецът поведе с 15-0 в дванадесетия. Медведев обаче изравни, а впоследствие Ван де Зандсхулп допусна двойна и две непредизвикани грешки, като по този начин руснакът триумфира с 6-3, 6-0, 4-6, 7-5 след 2 часа и 24 минути игра на „Артър Аш“.