Пети пореден финал за Медведев след тежка битка с Хачанов

Miami Open, полуфинал
Даниил Медведев – Карен Хачанов 7-6(5), 3-6, 6-3

В пети пореден турнир Даниил Медведев ще играе финал. След последователните титли в Доха, Ротердам и Дубай, както и загубения финал в Индиън Уелс, бившият №1 ще играе за трофея и в Маями.

Той достигна до своя осми Мастърс 1000 финал след трудна победа в три сета над сънародника си Карен Хачанов – 7-6(5), 3-6, 6-3 след 2 часа и 17 минути.

Двубоят бе изключително равностоен, като загубилият дори имаше предимство в доста от статистическите показатели. Всъщност, той спечели повече точки – 93 спрямо 88 на Медведев. Карен направи по-малко непредизвикани грешки (27 спрямо 31) и направи същия брой уинъри (по 30). Той беше и по-ефективен на първи, и на втори сервис, но въпреки всичко това Даниил бе този, който намери начин да достигне до финала.

По този начин Хачанов пропусна възможността да се завърне в топ 10 на световната ранглиста. Медведев пък достига до финал и на последния Мастърс на хард, на който не бе постигал това.

„Беше труден мач. В първия сет и двамата имахме пробиви, направих двойна грешка на сетбол. Във втория сет той бе в топ форма. В третия сет той имаше един лош гейм и успях да го спечеля“ – заяви победителят.

В опит да достигне до 24-а победа в последните си 25 мача, той очаква победителя от втория полуфинал между Яник Синер и Карлос Алкарас. Именно Алкарас му нанесе единственото поражение в този период. Шоуто на младите суперзвезди стартира в 2 часа след полунощ. „Ще дам всичко от себе си на финала. Трябва да вярвам в себе си. Карлос е под пара, но не можеш да спечелиш 100 мача“.

Успехът е общо 28-и за него през 2023-а и дойде до голяма степен заради по-голямото постоянство в действията му. Той съумя да удържи на мощните форхенди на съперника си и използва един кратък миг на колебания от Хачанов, за да надделее в решителния сет. За него това е четвърта победа от пет мача помежду им в АТР тура.

Медведев можеше да затвори първия сет, сервирайки при 5-3, но не успя да реализира сетбола си. Той все пак се възстанови набързо и се възползва от грешка от форхенд на Карен при 5-4 в тайбрека.

След паузата между сетовете, нивото на ретур на бившия №1 спадна и той набързо изостана с 0-3 във втората част. Поставеният под №14 не изпусна аванса си, като в хода на сета реализира 17 уинъра и направи едва 4 непредизвикани грешки.

В третия сет Медведев повиши ефективността на първия сервис, което му гарантира безоблачни сервис геймове, след отразения брейкбол в първия гейм. Впоследствие той използва своя момент на ретур в четвъртия гейм и постигна единствения пробив.