Де Минор се измъчи във втория сет, но стигна до 1/4-финалите на Sofia Open

Sofia Open, 1/8-финал

Алекс Де Минор – Аслан Карацев 6-4, 7-6(5)

Първата ракета на Австралия Алекс Де Минор се класира за 1/4-финалите на тазгодишното издание на Sofia Open след трудна, но заслужена победа срещу 113-ия в света Аслан Карацев. Във втория сет младият австралиец трябваше да наваксва пасив от 3-5, след което му се наложи да спасява два поредни сетбола, но успя да се справи с трудната задача и да намери място в следващата фаза, където ще се изправи срешу друга от младите звезди на тура –  Яник Синер.

Карацев бе по-ефективен на сервис, като записа повече асове (3-0) и по-малко двойни грешки (2-4) от Де Минор. Решаващото предимство на световния №25 бяха реализираните точки за пробив, като той успя да реализира 50% от шансовете си (3 от 6), докато Карацев оползвотвори 25% от своите възможности (2 от 8).

Мачът започна отлично за Де Минор, който поведе с 2-0 след ранен пробив. В третия гейм австралиецът на два пъти стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва и Карацев намали резултата. При 3-2 руснакът стигна до първия си брейкпойнт в мача, но Де Минор избегна опасността и възстанови разликата от два гейма в своя полза, след което приключи уверено сета при 6-4.

Вторият сет започна с гейм за Карацев, а във втория руснакът стигна до точка за пробив, но Де Минор успя да я отрази и да изравни резултата. Двамата си размениха по още един гейм, след което руснакът записа първия си пробив в мача и поведе с 4-2. Де Минор намали изоставането си, но Карацев направи важна крачка към спечелването на сета, като спечели осмия гейм.

Ситуацията излгеждаше безнадеждна за първата ракета на Австралия, но Де Минор се мобилизира и върна пробива, като в десетия гейм спаси два поредни сетбола. Карацев поведе с 6-5, но Де Минор изравни след гейм на нула и доведе сета до тайбрек. В него австралиецът взе инициативата като поведе с 2-0, като това се оказа повратният момент и Де Минор спечели тайбрека със 7-5, а заедно с него и мача.