Делпо навакса от 0-2 сета и отрази два мачбола при велика победа над Тийм

US Open, 1/8-финал
Доминик Тийм – Хуан Мартин дел Потро 6-1 6-2 1-6 6-7(1) 4-6

Хуан Мартин дел Потро преодоля физически проблем, който го измъчваше в първите два сета и взе само три от 15 гейма, изоствайки с 1-6 2-6 срещу Доминик Тийм на осминафиналите в Ню Йорк, но демонстрира характер, за да вкара мача в решителен пети сет, след като преди това отрази два мачбола. И едва за втори път в кариерата си Кулата от Тандил успя да осъществи обрат след изоставане от 0-2.

Австриецът потегли с трудно взет сервис гейм, но във втория гейм поведе 40-0 от посрещане и реализира втория брейкбол – 0-2. Световният №8 сервираше за затвърждаване, поведе 40-30 и с прецизен бекхенд уинър по правата не остави шанс на съперника – 3-0.   Кулата от Тандил определено имаше някакъв проблем, защото на почивката проведе продължителен разговор със съдията на стола, а по-късно стана ясно, че през последните два дни е бил измъчват от вирус. При 30-30 в четвъртия гейм форхендът на аржентинеца закачи филето и стана лесен за Тийм, който с уинър по правата стигна до топка за двоен брейк, която материализира – 4-0. Доминик се справяше прекалено лесно с опонента си и безпроблемно покачи на 5-0. На почивката на корта се появиха физиотерапевт и лекар, след което Делпо откри сметката си, а в седмия гейм изпусна и два брейкбола преди Тийм да вземе сета – 6-1.

Съотношението на силите не се промени във втория сет и още в първия гейм Тийм поведе 40-0 от посрещане и реализира третия брейкбол, а после затвърди за 2-0. Световният №8 наложи пълен контрол и без да срещне някакъв отпор отпусна само точка в следващите два гейма – 4-0. Аржентинецът още нямаше уинър на сметката си, а най-разочароващо за него бе, че в шестия гейм поведе 40-0, но лесно изпусна първите два брейкбола. В следващото разиграване пък избърза от форхенд и сбърка, а накрая Тийм затвори частта – 5-1. При 5-2 Доминк сервираше за сета и го взе – 6-2.

Кулата от Тандил се събуди в третия сет, когато първо взе подаването си, а после повeде 40-15 и с дълбок форхенд по диагонала не остави шанс на Тийм – 2-0. За австриеца всичко тръгна надолу и в шестия гейм той направи двойна грешка при 0-30, а после сдаде подаването си – 1-5. При този резултат Хуан Мартин сервираше за сета и поведе 40-30. Започна следващата точка на втори сервис, а Доминик пласира ретур в мрежата – 6-1.

Четвъртият сет бе истински драматичен. Двамата съперници си размениха ранни пробиви, а малко по-късно Доминик проби отново и затвърди за 5-2. В деветия гейм австриецът, който преди няколко дни навърши 24, сервираше за победата, но нервите му не издържаха и Делпо върна пробива – 4-5.

С категорично подаване Тийм си осигури минимум тайбрек в частта, а в 12-ия гейм пропусна два мачбола от 15-40, след като подкрепян бурно от публиката Кулата от Тандил взе следващите 4 точки, пласирайки два аса.

В тайбрека Дел Потро взе ранен минибрейк, а после още един за 4-0 и не изпусна инициативата.

След няколко бързи гейма за сервиращите в решителната част психиката на Тийм бе поставена на сериозно изпитание. Световният №8 за втори път в мача обърна от 0-40 и не позволи да бъде пробит.

В деветия гейм при начален удар на аржентинеца и 40-30 се откри чудесна възможност за Доминик да се добере до дюс, но на опразнения корт изкара форхенд на мрежата на удобната топка, която бе преминала в полето му, закачайки филето.

Около час след двата си мачбола австриецът трябваше да отразява такъв при 4-5 и 30-40. Последва поредното продължително разиграване в сета и той не се огъна. Малко по-късно обаче Дел Потро достигна до втория си шанс и приключи мача след повече от три часа и половина след двойна грешка на съперника.