Домакинска радост: Австралия се промъкна на четвъртфинал на United Cup

Отборът на Австралия бе загубил първия си мач на United Cup срещу Великобритания, но въпреки това домакините на турнира продължават към четвъртфиналите. Това стана факт след победата над действащия шампион САЩ в сблъсъка в Пърт в първия ден на новата година.

И в този двубой се стигна до решителен мач на смесени двойки, в който Матю Ебдън и Сторм Хънтър се справиха с 6-3, 6-1 срещу Джесика Пегула и Раджийв Рам. Това позволи на „кенгуратата“ да оглавят класирането в група С.

„Това означава всичко. Сбъдната мечта. Да играеш пред родна публика и с Мати, който е от Пърт, сбъдната мечта е да спечелим и да стигнем до четвъртфиналите у дома“ – коментира Хънтър.

Ебдън и Хънтър бяха наясно, че имат нужда от успех в два сета, за да стигнат до първото място. Във втората част те губеха с пробив, но спечелиха следващите шест гейма.

Австралия ще играе на четвъртфинал в сряда вечер срещу победителя от група Е.

По-рано през деня Де Минор даде важната първа точка на Австралия след 6-4, 6-2 над Тейлър Фриц. След това Пегула изравни след 7-6(6), 6-3 над Айла Томлянович.

В същото време, в Сидни Франция и Германия също стигнаха до решителен мач при смесените двойки. В него Едуар Роже-Васлен и Каролин Гарсия спасиха мачбол и победиха Анжелик Кербер и Александър Зверев след 7-6(4), 2-6, 12-10. Французите водеха в тайбрека, но германците бяха на точка от обрата при 9-10.

„Луд мач и луд край. Щастлив съм, че спечелихме“ – каза Роже-Васлен, който е в ролята на играещ капитан. „Имахме два мачбола, а те ги спасиха с добри удари. Но съм много щастлив. Благодаря на публиката, която остана до толкова късно.“

За „петлите“ това бе първи мач в турнира. В сряда те ще имат възможност да оглавят групата, ако победят Италия.

Гарсия даде другата точка на отбора след обрат 1-6, 6-2, 6-2 над бившата №1 в света Анжелик Кербер. В първия мач за деня Адриан Манарино бе на два гейма от първи успех над Александър Зверев, но след 4-6, 6-4, 6-3 германецът записа девета победа над този съперник.

За германците остава да изчакат развитието на срещата между французи и италианци, за да разберат съдбата си.