Доминик Тийм е следващият опонент на Григор Димитров

Australian Open, трети кръг

Доминик Тийм – Ник Кирьос 4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4

Доминик Тийм победи Ник Кирьос в зрелищен петсетов сблъсък от трети кръг на Откритото първенство на Австралия. Финалистът от миналогодишното издание на турнира осъществи обрат от 0-2 сета за четвърти път в кариерата си и намери място на 1/8-финалите, където ще се изправи срещу Григор Димитров.

Сервисът отново бе едно от най-силните оръжия на Кирьос, който записа 25 аса срещу 14 на Тийм, като освен това имаше предимство по отношение на реализираните на първи сервис точки (88-67). За сметка на това Тийм превъзхождаше австралиеца при спечелените на втори сервис точки (36-17) и реализира един пробив повече (3-2).

Кирьос проби сервиса на Тийм още в първия гейм, след което удвои преднината си като спечели първото си подаване. Световният №3 намали резултата с гейм на нула, но Кирьос не му позволи да изравни и поведе с 3-1. Ранният пробив на австралиеца се оказа единственият в сета и той взе преднина в мача като триумфира с 6-4 в първата част.

Вторият сет започна с гейм за нула за Тийм, но Кирьос върна жеста, след което стигна до точка за пробив. Представителят на домакините обаче не успя да се възползва от добрата възможност и шампионът на US Open отново излезе напред в резултата. Тийм задържа преднината си до 4-3, когато настъпи големият момент на Кирьос.

Бившата първа ракета на Австралия изравни с гейм на нула, а в деветия гейм стигна до две възможности за пробив. Тя бяха отразени от Тийм, но Кирьос продължи да владее инициативата и реализира третия брейкпойнт, който се откри пред него. След последните две точки в гейма австралиецът отправи реплики към своя опонент, което още повече наелектризира публиката на „Род Лейвър Арена“. Кирьос запази добрия си ритъм и спечели и втория сет с 6-4, като записа гейм на нула, който завърши типично в свой стил – с любимия си сервис отдолу.

Бившият №13 в света бе близо до нов пробив след като поведе с 40-15 в първия гейм на третия сет. Тийм обаче успя да обърне резултата и да спечели подаването си. Миналогодишният финалист в турнира реализира първия пробив в сета, макар преди това да пропусна два брейкпойнта, след което записа гейм на нула и поведе убедително с 3-0.

Кирьос намали резултата, но този път Тийм запази самообладание и не позволи на представителя на домакините да му отнеме инициативата. До края на сета и двамата спечелиха сервис геймовете си на нула и така австриецът остана в мача като се наложи с 6-3.

Световният №3 взе важно предимство в началото на четвъртия сет, спасявайки две точки за пробив в маратонския първи гейм, продължил 12 минути. Радостта на Тийм обаче не трая дълго, тъй като Кирьос изравни резултата с гейм на нула. И двамата опоненти спечелиха следващите си три сервис гейма и по този начин резултатът достигна 4-4.

В деветия гейм Тийм стигна до две поредни точки за пробив, но тя бяха спасени от Кирьос, който малко след това получи възможност за спечелването на гейма. Австралиецът обаче се отнесе доста несериозно като опита да завърши точката с удар между краката, който бе доста неуспешен. В крайна сметка Тийм надделя и поведе с 5-4.

Кирьос получи наказание заради реплики към съдията и по тази причина започна следващия гейм с пасив от 0-15. Въпреки това обаче представителят на домакините стигна до точка за пробив, която бе спасена от Тийм. Австриецът спечели и следващите две разигравания и така доведе мача да заключителен сет след 6-4 в четвъртата част.

Кирьос пръв успя да вземе преднина в решаващата част, но Тийм изравни, след което двамата си размениха по един гейм на нула за 2-2. Австралиецът изелзе напред в резултата за трети път, но неговият опонент осъществи обрат, след който поведе с 5-3 и се доближи само на гейм от победата. Кирьос обаче остана в мача като спечели деветия гейм на 15 и намали резултата на 5-4.

Тийм обаче не позволи на представителя на домакините да запише пробив и спечели десетия гейм, оформяйки крайното 4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4 след три часа и половина игра.