Карацев взе сет на Тийм, но австриецът продължава в Доха

Qatar ExxonMobil Open, втори кръг

Доминик Тийм – Аслан Карацев 6-7(5), 6-3, 6-2

В един от най-интересните мачове от втория кръг на АТР 250 турнира в Доха  Доминик Тийм победи Аслан Карацев след обрат – 6-7(5), 6-3, 6-2.

И за двамата това бе първи турнир от Australian Open насам, където австриецът загуби от Григор Димитров в трети кръг, докато Карацев се превърна в сензацията на турнира, достигайки до полуфинал.

В първи кръг в Доха руснакът нямаше проблеми с катареца без ранкинг Мубарак Зайид, а днес отново демонстрира, че постигнатото в Мелбърн не е плод на случайност.

В първия сет двамата взимаха подаванията си и закономерно се стигна до тайбрек, в който Карацев губеше с 2-5 точки преди да спечели сета с впечатляваща серия от 5 поредни точки.

Тийм обаче реагира отлично на разочарованието от тайбрека като проби за първи път в началото на втория сет. Критичният момент за световния №4 беше в седмия гейм, когато при 15-40 успя да отрази два брейкбола и след четири равенства да стигне до 5-2, след което на свой сервис да реализира първия си сетбол.

Решителната част отново започна с брейк в полза на Тийм, което като че ли пречупи Карацев. До края на мача Доминатора даде само две точки на сервис на своя съперник, а с още един пробив при 4-1 съвсем си улесни задачата.

Така Тийм продължава към четвъртфиналите, където ще срещне петия в схемата Роберто Баутиста Агут. Испанецът записа добра победа с 6-4, 6-3 над намиращия се в отлична форма Александър Бублик.

В топ 8 е и Денис Шаповалов, който взе канадското дерби с Вашек Поспишил след 7-5, 6-4. Шаповалов ще играе в четвъртфиналите срещу победителя от мача между Давид Гофен и Тейлър Фриц.