Сонего елиминира Тийм след драматична битка, продължила над 3 часа

Internazionali BNL d’Italia, 1/8-финал

Доминик Тийм – Лоренцо Сонего 4-6, 7-6(5), 6-7(5)

Световният №33 Лоренцо Сонего поднесе най-голямата сензация от началото на Мастърс турнира в Рим, елиминирайки един от фаворитите за титлата – Доминик Тийм, след епичен сблъсък, продължил три часа и половина. Четвъртата ракета на Италия спаси мачбол в третия сет и записа нов голям успех от началото на сезона, след като миналия месец спечели титлата на турнира в Каляри. Победата бе втора за Сонего над тенисист от Топ 10, след като миналата есен италианецът елиминира Новак Джокович във Виена.

Следващият му опонент ще бъде Андрей Рубльов, който по-рано днес победи Роберто Баутиста Агут.

Сонего записа един ас повече от Тийм (9-8) и не направи нито една двойна грешка, докато тези на австриеца бяха три. Италианският тенисист имаше преимущество при спечелените на ретур точки (50-41) и макар да реализира едва три от 14-те си брейкпойнта (21%) тази ефективност се оказа достатъчна, тъй като Тийм оползотвори само две от деветте си възможности за пробив (22%).

Шампионът на US Open на три пъти поведе в началото на мача, но Сонего не му позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Италианецът имаше шанс да излезе напред в резултата, но при 2-2 пропусна три брейкпойнта. Малко по-късно обаче Сонего все пак успя да пробие сервиса на опонента си, след което затвърди брейка и поведе с 5-3. Тийм можеше да изравни, след като спечели деветия гейм и стигна до точка за пробив в десетия, но Сонего не позволи това да се случи и надделя с 6-4 в първата част.

Вторият сет бе напълно равностоен, като и двамата спечелиха всичките си сервис геймове и нокой от тях не позволи на опонента си да запише пробив. При 6-5 Тийм имаше три възможности да приключи сета в своя полза, но Сонего избегна опасността и така се стигна до тайбрек. В него австриецът поведе с 4-1, но съперникът му успя да възстанови равенството. Световният №4 обаче си върна контрола върху играта и стигна до два поредни сетбола при 6-4. Сонего отрази първия, но при следващата си възможност Тийм не остави шансове на италианеца и се наложи със 7-6(5).

Заключителната част започна по чудесен начин за Сонего, който реализира ранен пробив и поведе с 2-0. Впоследствие обаче Тийм показа класата си и вдигна значително темпото. Шампионът на US Open изигра най-силния си период в мача и осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-2. Сонего отговори, като спечели поддаването си на нула, но Тийм възстанови разликата от два гейма при 5-3. В деветия гейм австриецът стигна до мачпойнт, но той бе спасен от Сонего и италианецът намали резултата.

Това разклати сериозно увереността на Тийм и Сонего се възползва, като възстанови равенството с втория си пробив в сета, а впоследствие обърна резултата и поведе с 6-5. Тийм обаче не позволи на опонента си да реализира нов брейк и се стигна до втори тайбрек.

В него Сонего на два пъти взе аванс от две точки – първо с 2-0, а след това с 5-3, но и в двата случая Тийм успя да изравни. Италианецът обаче показа повече хладнокръвие в решаващите мигове и триумфира с 6-4, 6-7(5), 7-6(5) след 3 часа и 24 минути на корта.