Тийм надделя над Де Минор и е на 1/4-финал в Мадрид

Mutua Madrid Open, 1/8-финал

Доминик Тийм – Алекс Де Минор 7-6(7), 6-4

Доминик Тийм продължи доброто си представяне на Мастърс турнира в Мадрид с победа в два сета над световния №24 Алекс Де Минор. Двукратният финалист в надпреварата отново демонстрира много динамична и офанзивна игра и не остави съмнение в превъзходството си, въпреки усилията на своя опонент.

Следващият противник на Доминатора ще бъде победителят от мача между Андрей Рубльов и Джон Иснър.

Тийм записа повече асове в мача (4-1), като освен това бе по-резултатен както на сервис (47-43), така и на ретур (30-26). И двамата опоненти не бяха особено убедителни при възможностите си за пробив, като шампионът на US Open реализира три от деветте си брейкпойнта, а Де Минор – два от своите шест.

Де Минор започна по-добре мача и успя да пробие още в първия гейм, след което отрази три поредни брейкпойнта на Тийм и увеличи преднината си на 2-0. Австралиецът съхрани разликата от два гейма до 3-1, но след това неговият опонент започна да играе все по-добре. Тийм намали изоставането си, след което реализира пробив, който му помогна да стигне до пълен обрат и да поведе с 4-3.

Първата ракета на Австралия обаче прекъсна серията на световния №4 и възстанови равенството, а до края на сета никой от двамата не успя да реализира нов пробив и така се стигна до тайбрек. Де Минор поведе с 3-0, но в хода на гейма Тийм постепенно заличи изоставането си и успя да стигне до сетбол при 6-5. Той обаче бе спасен от Де Минор, който на свой ред също имаше възможност да спечели сета, но не успя да я оползотвори. В крайна сметка Тийм реализира втория сетпойнт, който се откри пред него, и се наложи със 7-6(7) в първата част.

Вторият сет също започна с гейм за Де Минор, но след това австралиецът пропиля три поредни възможности за пробив и позволи на Тийм да възстанови равенството. Австриецът се възползва от колебанията в играта на опонента си и отново взе инициативата, повеждайки с 3-1. Де Минор се мобилизира и успя да стигне до равенство, но след това третият в схемата записа два поредни гейма на 15 и възстанови разликата от два гейма при 5-3.

Тийм стигна до мачпойнт в деветия гейм, но не успя да го реализира и това позволи на Де Минор да намали изоставането си. Шампионът на US Open обаче не позволи на световния №24 отново да изравни резултата в сета и спечели подаването си, приключвайки сблъсъка при 7-6(7), 6-4 след малко под два часа игра.